Adina Diaconu, cea mai premiată jucătoare din tenisul de masă all-time. Duminică a câştigat al 12-lea titlu european din palmares

0
Adina Diaconu

Slătineanca Adina Diaconu a câştigat sâmbătă, la Zagreb, în Croaţia, cel de-al 12-lea titlu european din carieră, devenind astfel cea mai premiată tenismenă din acest sport (cu 13 medalii o întrece, într-un clasament din toate timpurile, doar bielorusul Vladimir Samsonov).

Adina Diaconu a obţinut duminică, 17 iulie, la Campionatul European  de Cadeţi şi Juniori, desfăşurat în perioada 8-17 iulie la Zagreb, Croaţia, medalia de aur, învingând-o în finala junioarelor pe chinezoaica Ning Jing, aceasta din urmă reprezentând Azerbadjan-ul. Este cea de-a 12 medalie de aur, depăşind-o la feminin pe românca Bernadette Szocs (11 medalii de aur) în top-ul all-time.

În cadrul aceleiaşi competiţii, Adina Diaconu, pregătită de antrenorul emerit Petre Arnăutu, şi-a mai adjudecat aurul pe echipe şi medalia de argint la dublu (alături de Andreea Dragoman).

Adina, care astăzi evoluează pentru LPS Slatina şi ACS Dumbrăviţa, încă nu a împlinit 17 ani, însă are la activ aproape 200 de medalii şi zeci de cupe, câştigate în competiţiile pentru copii, juniori şi chiar şi seniori - cu echipa. A început să joace tenis la 5 ani, în Slatina, cu antrenoarea Felicia Coneschi, iar astăzi îi este alături valorosul antrenor slătinean Petre Arnăutu, alături de care a câştigat cele mai importante medalii din carieră.

Anul 2014 a fost cel mai bun de până acum, la campionatul european câştigând toate cele patru medalii de aur: individual, dublu, dublu-mixt şi pe echipe, fiind şi cel în care a fost desemnată să poarte drapelul României în deschiderea Jocurilor Olimpice pentru Tineret de la Nanjing (China).