Pe 5 noiembrie 2016, pe A2 (Autostrada Soarelui), la kilometrul 67, s-a produs cel mai cumplit accident din istoria acestei autostrăzi. Patru oameni au murit atunci, 57 au fost răniţi, iar 30 de maşini au fost avariate. Totul s-a întâmplat din cauza ceţii.
Un singur şofer a fost trimis în judecată, fiind acuzat de ucidere din culpă şi vătămare corporală din culpă. După aproape 6 ani de la eveniment, magistraţii Judecătoriei Lehliu-Gară au dat verdictul în prima instanţă. Şoferul a fost condamnat la doi ani şi cinci luni de închisoare cu suspendare.
Judecătorul a decis ca cel vinovat să plătească 1,5 milioane de euro cu titlul de daune morale părţilor civile implicate.
„Impune inculpatului să frecventeze unul sau mai multe programe de reintegrare socială derulate de către serviciul de probaţiune sau organizate în colaborare cu instituţii din comunitate. Pe parcursul termenului de supraveghere, inculpatul va presta o muncă neremunerată în folosul comunităţii în cadrul Direcţiei de Administrare a Domeniului Public Slobozia, jud. Ialomiţa, sau în cadrul Centrului de Plasament numărul 3 Slobozia (DGASPC Ialomiţa), pe o perioadă de 60 de zile lucrătoare”, se mai arată în decizie.
Sentinţa poate fi atacată cu apel.
Adauga Comentariu
Pentru a comenta, alege una din optiunile de mai jos
Varianta 1
Autentificare cu contul adevarul.ro
Varianta 2
Autentificare cu contul de Facebook
1 Comentariu
Sortare: Cronologic · Dupa popularitate
2 ai si 5 luni cu suspendare pt 4 morti ! domnu judecator iti urez sa dai peste un sofer ca asta cand circuli pe drum !