Cupa României la volei feminin: CSM Târgovişte a învins CSM Lugoj cu scorul de 3-1

0
csmtgv volei

CSM Târgovişte a făcut un pas important către semifinalele Cupei României la volei feminin, după ce a învins-o pe CSM Lugoj cu scorul de 3-1 (25-21, 25-18, 20-25, 30-28), joi seara, în deplasare, în prima manşă a sferturilor de finală.

Campioana en titre s-a impus după o oră şi 49 de minute, salvând trei mingi de set în ultimul act.

Maria Iordanova, cu 22 de puncte, a fost cea mai bună jucătoare a formaţiei antrenate de italianul Giovanni Caprara. Rodica Buterez a contribuit cu 17 puncte, Darja Erzen cu 14, iar Adriana Matei cu 11.

De la gazde s-au evidenţiat Tanja Sredic, Bojana Markovic Celic, cu câte 16 puncte, şi Sara Sakradzija, cu 13 puncte.

În celelalte meciuri din sferturi, desfăşurate miercuri, s-au înregistrat rezultatele:

CS Dinamo Bucureşti - CSO Voluntari 3-1

CS Medgidia - CS Rapid Bucureşti 3-1

CS Dacia Mioveni 2012 - CSM Volei Alba-Blaj 0-3.