Energia a fost la un pas să producă surpriza pe terenul liderului

0

Echipa de baschet Energia Târgu Jiu nu a reuşit să producă surpriza pe terenul liderului, CSM Oradea, deşi a fost la doar un pas să îşi treacă în cont o victorie importantă.

Echipa gazdă a început mult mai bine meciul şi a condus după primul sfert cu 20-7. Energia a avut o revenire spectaculoasă în sfertul II, iar distanţa s-a micşorat considerabil, scorul de pe tabelă la pauza mare fiind de 35 - 28. Mai mult decât atât, Energia a continuat să joace joace foarte bine mai ales în apărare şi, înainte de ultimul, conducea cu 52 - 51. Echipa gazdă, susţinută de specatori, a revenit şi a reuşit să se impună după un final tensionat cu 65-62. Cel mai bun marcato al Energiei a fost Eziukwu, cu 16 puncte, iar de la gaze, Markovic cu 20 de puncte.

Energia ocupă locul 8 în clasament, înregistrând doar o victorie în ultimele cinci meciuri.