Victorie de senzaţie a Tigrilor în deplasarea cu Dinamo

0
Următorul meci al Tigrilor se va disputa în Sala Sporturilor, contra celor de la CSU Sibiu

BC Mureş a obţinut aseară o victorie spectaculoasă în deplasarea de la Bucureşti contra celor de la Dinamo, scor 87 la 66. Echipa mureşeană continuă să se menţină pe primele poziţii ale clasamentului Ligii Masculine.

După cum era de aşteptat, antrenorul Srecko Sekulovic a oferit mai mult timp pentru acomodarea noului conducător de joc, Navickas, şi l-a folosit mai mult pe Ciric, care revine după o accidentare. Dar având victoria asigurată, a ţinut să odihnească mai mult titularii pentru partida următoare, ce se va disputa marţi, împotriva formaţiei CSU Sibiu.

Astfel, toţi jucătorii înscrişi pe foaie au petrecut minute bune pe teren, zece dintre ei reuşind să şi înscrie. De menţionat faptul că Branko Cuic a rămas la Târgu-Mureş, antrenorul hotărând să-i acorde sârbului o zi de pauză în plus.

Dinamo Bucureşti - BC Mureş 66-87 (17-24,  17-22, 16-23, 16-18)

Dinamo: Filip 12 , Petică 12 (2x3), Ţelinoiu 11(3x3), C. Mihai 11,  V. Mihai 8 (1x3), Bădilă 7, Pîrlog 3, Ioan 2.

BC Mureş: Peciukas 21 (1x3), Adebayo 15, Dumitru 10 (2x3) + 10 rec, Baczo 8, Tudosă 8 (1x3), Ciric 8 (2x3), Jucan 7 (1x3), Balaban 5, Navickas 3, Jakab 2 şi a mai jucat şi Borşa.