UPDATE ACS Poli Timişoara şi Steaua Bucureşti au terminat la egalitate după un meci frumos

0

În faţa unui stadion aproape plin, ACS Poli Timişoara a reuşit să ţină piept campioanei Steaua Bucureşti, mai mult a prestat de multe ori un joc bun, punând în pericol poarta adversă. Până la urmă s-a terminat 0 – 0, dar spectatorii au fost mulţumiţi de ceea ce au văzut.

UPDATE. Laurenţiu Reghecampf, antrenor Steaua: Poli nu a făcut nimic, doar a tras de timp

„Din păcate, am pierdut 2 puncte, cred că echipa noastră merita să câştige. Am încercat să câştigăm. Nu ne-am creat ocazii foarte mari, trebuia să jucăm mult mai bine cu asemenea echipe. Sunt supărat pe cei care au luat cartonaşe şi vor lipsi cu Vaslui. Dar sunt sigur că Steaua va juca mult mai bine. Poli nu a făcut absolut nimic bun, numai au tras de timp, arbitrii puteau să fluiere mai mult. Au jucat pe contraatac, astfel au reuşit să atace, dar va fi greu dacă nu vor câştiga meciuri. Îl felicit pe Dan Alexa pentru efortul său. Jucătorii ştiau că trebuie să joace mult mai repede, să lăsăm mingea să circule, din acest motiv n-am reuşit să marcăm”, a declarat Laurenţiu.

Dan Alexa, antrenor ACS Poli: Nu ştiu câtă lume credea în acest egal

Dan Alexa, antrenorul Timişoarei, a fost extrem de mulţumit de modul în care s-a comportat echipa sa în teren. El consideră egalul obţinut extrem de important, dar spune că meciul din etapa următoare, la Corona, este şi mai important.
„Am jucat împotriva celei mai bune echipe din campionat, cu jucători extraordinari. Acest egal e extrem de important pentru noi. Echipa noastră are jucători care pot mult mai mult, am arătat bine astăzi, nu ca o echipă ce retrogradează. Mă bucură atmosfera de pe stadion, e o mare mândrie pentru mine să văd stadionul plin. Timişoara este casa mea şi sper să fie un nou început bun pentru mine. Meciul cu Steaua s-a terminat în acest moment, urmează meciul mai important cu Corona. Am arătat bine, au fost momente în care am pus probleme Stelei. Nu ştiu câtă lume credea în acest egal. Mă bucur pentru jucătorii mei, au arătat că pot mai mult. Ei  sunt conectaţi, serioşi, am observat la ei o schimbare importantă, astăzi am arătat ca o echipă”, a declarat Dan Alexa.Stadionul „Dan Păltinişanu” a fost după multă vreme plin. Venirea Stelei la Timişoara a atras spectatorii la meci, iar atmosfera a fost una excelentă.

Atacuri au fost de ambele părţi, dar cea mai bună ocazie a venit în minutul 18 şi Timişoara a fost extrem de aproape de a deschide scorul. Trandu a intrat în careu  a driblat ce i-a ieşit în cale şi de la linia de corner a centrat pentru atacanţii echipei sale. Un apărător stelist a reuşit să trimită în extremis mingea în corner, dacă aceasta trecea cu siguranţă Szekely nu l-ar fi iertat pe Tătăruşanu. Steaua a avut, de asemenea, o ocazie excelentă, în minutul 43. A fost atacul lui Sânmărtinean, el a trecut printre apărătorii timişoreni, dar şutul său a fost scos de Nuno Claro, care a dovedit din nou că este un portar de cea mai bună calitate. Repriza s-a terminat la egalitate, scor alb, dar spectatorii au fost cel puţin mulţumiţi de spectacolul văzut.

Repriza a doua a fost mult mai animată, steliştii au ieşit la atac mai mult, probabil şi sfătuiţi de Reghecampf, antrenorul bucureştenilor. Nici ACS Poli nu a cedat iniţiativa şi pe început de repriză a avut câteva ocazii foarte bune. Mai mult, cea mai mare ocazie a meciului a fost a timişorenilor. La cinci minute de la începutul reprizei secunde Morariju a avut un şut excelent, pe vinclul porţii adverse, dar Tătăruşanu a reuşit să scoată cu un reflex de zile mari.

Minutul 69 a adus mult aşteptata intrare în teren a omului-foarfecă, Gueye Mansour. Dan Alexa nu a avut curajul să rişte şi a făcut schimbare post pe post, scoţându-l din teren pe Szekely, destul de şters în jocul general, dar prezent acolo unde era nevoie de el. Jocul nu s-a îmbunătăţit prea mult, Timişoara retrăgându-se mult spre propria poartă.

În minutul 78 Steaua a ratat o nouă ocazie foarte bună. La o centrare a lui Keşeru Iancu a ratat din şase metri, chiar dacă Nuno Claro nu mai putea interveni. Timişoara a ripostat cu un atac lansat de Mansour, care după ce a arat de unul singur jumătate de teren, „cărând” în spate trei stelişti, a fost nevoit să se întoarcă, nici un coechipier nereuşind să ţină ritmul. Mingea a ajuns la Trandu, el a tras, dar în poarta laterală. De asemenea, aproape de finalul partidei, Gorobsov a beneficiat de o lovitură liberă de la 20 de metri, a şutat excelent, dar Tătăruşanu a scos din nou după un salt spectaculos.

ACS Poli: Nuno Claro – Belu, Mera, Şeroni, Morariju – Ov. Petre (cpt.) – Boldea, Gorobsov, Poparadu, Trandu – Szekely. Rezerve: Pap – Nohai, Petrovic, Popovici, Roman, Bărbuţ, Mansour. Antrenor: Dan Alexa.

Steaua: Tătăruşanu - Varela, Szukala, Gardos, Pîrvulescu – Prepeliţă, Sânmărtean (cpt) – Popa, Stanciu, Chipciu – Piovaccari. Rezerve: Niţă – Râpă, Latovlevici, Grădinaru, Keşeru, Răduţ, Iancu. Antrenor: Laurenţiu Reghecampf.