„Leii din Banat” au pierdut în Bulgaria în ultima fază a meciului

0

BC Timişoara a pierdut “la mustață” primul meci din Liga Balcanică, pe terenul finalistei de anul trecut: Rilski Sportist Samokov, cu scorul 78-80. Timişorenii au acuzat şi arbitrajul de la acest joc.

Alb-violeții au încasat un coș de trei puncte cu o secundă și jumătate înaintea finalului de meci, iar la ultima acțiune Sarovic a fost faultat clar sub panoul advers fără a se fluiera. De altfel, greșelile de arbitraj au fost numeroase, atât din partea celor trei muntenegreni din teren, cât și de la masa oficială.

Pe de altă parte, BC Timişoara nu a înscris nciun coș din acțiune în ultimele două minute și jumătate, și a ratat trei din cele patru aruncări libere de care a beneficiat, așa încât de la 69-77 s-a ajuns la un scor final de 80-78.

“A fost un meci ciudat. Am avut multe șanse să îl câștigăm, dar am făcut greșeli, în special în sfertul al patrulea. Am avut opt puncte avantaj, însă am ratat aruncări deschise, aruncări ușoare și trei “libere”. Le-am dat adversarilor șansa să revină, iar ei au folsoit-o. Și arbitrajul a fost ciudat, mai ales la ultimele faze ale meciului. Le-am dat și lor șansa să ajute echipa gazdă și au ajutat-o. Meritam să câștigăm; nu am făcut-o, dar sper să învățăm ceva din acest meci și să ne folosească pe viitor”, a declarat Predrag Badnjarevic, antrenorul “Leilor din Banat”.

Următorul meci al timişorene în Liga Balcanică va fi marți, 8 noiembrie, în Sala Olimpia, cu Torus Skopje.