HC Vaslui-Interhandbal Bucureşti 39-23:victorie fără probleme

0
Handbaliştii vasluieni s-au impus uşor FOTO:adevarul

HC Vaslui s-a impus lejer, astăzi, pe teren propriu, în faţa handbaliştilor de la Interhandbal Bucureşti, pe care i-au învins la sco, 39-23, într-o partidă contând pentru etapa 23 a Diviziei A la handbal masculin.

Cu o medie de vârstă mult mai mare, dar şi decimaţi numeric, oaspeţii nu au rezistat în faţa elevilor lui Leonard Bibrig decât 10 minute, atunci când tabela de marcaj arăta 4-4. Au urmat momente de spectacol oferite de handbaliştii vasluieni, care au profitat din plin de lipsa de prospeţime a bucurştenilor, înscriind gol după gol. La pauză, gazdele au intrat la vestiare cu un avanatj de 6 goluri, scor 19-13, spre bucuria celor aproximativ 300 de suporteri veniţi la Polivalentă.

În cel de-al doilea mitan, scenariul a fost cam acelaşi: handbaliştii vasluieni înscriu din orice poziţie, mai ales pe fazele de contraatac. Resemnaţi, cei de la Interhandbal joacă doar ca să ducă meciul până la capăt, fără a putea ţine ritmul cu mai tinerii adevrsari. Cu 6 minute înainte de final, scorul pe tabela de marcaj arăta un avantaj de 16 goluri pentru gazde, scor 36-20, iar până la final ambele formaţii au mai înscris fiecare de trei ori.

„Pot spune că a fost un antrenament util. Vreau să îmi felicit elevii pentru atitudine. Şi etapa viitoare suntem favoriţi, dar vom trata meciul cu aceeaşi seriozitate ca şi astăzi“, a declarat Leonard Bibirig, antrenorul HC Vaslui.

Etapa viitoare, handbaliştii vasluieni vor juca în deplasare la HC Buzău 2012, partidă care se va disputa miercurea viitoare, după care campionatul se întrerupe pentru aproximativ o lună.