Cu ei ne mândrim. Zeci de elevi sălăjeni au câştigat premii la olimpiadele naţionale

0
Elevii sălăjeni s-au întors cu două medalii de bronz de la Olimpiada Naţională de Informatică FOTO Andreea Vilcovschi

Elevii sălăjeni au obţinut rezultate deosebite la etapele naţionale ale Olimpiadelor şi Concursurilor şcolare, ce au avut loc în lunile aprilie şi mai.

Potrivit informaţiilor furnizate de către oficialii Inspectoratului Şcolar Judeţean Sălaj,

Astfel, la Olimpiada Naţională de Limba şi literatura maghiară (Arad, 17-20 aprilie 2016) s-au obţinut :
Premiul al II-lea şi Premiul special: Bogdan Eszter, clasa a XI-a, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, profesor Totos Dorottya;
Menţiune şi premiu special: Bartus Biborka, clasa a V-a, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Vîrşolţ, profesor Vicsay Zsolt;
Premii speciale: Szabo Kincso, clasa a VI-a, Şcoala Gimnazială „Simion Bărnuţiu” Zalău; Kulcsar Szintia, clasaa VIII-a, Şcoala Gimnazială Nr. 1 Pericei, profesor Feher Eva

La Olimpiada Internaţională de Limbă şi Cultură Maghiară (6-8 mai 2016, Miskolc, Ungaria), eleva Bogdan Eszter, clasa a XI-a, la CNS Silvania Zalău, a obţinut premiul I şi alte două premii speciale.

La Olimpiada Naţională de Matematică (Târgu Mureş, 19-23 aprilie 2016), Totos Gyorgy, clasa a XI-a, la CNS Zalău, a obţinut Medalia de Argint a Societăţii de Ştiinţe Matematice din România. Elevul a fost pregătit de prof. Turdean Katalin.

Rezultate foarte bune s-au obţinut şi la Concursul Naţional de Matematică Aplicată, desfăşurat la Iaşi, în perioada 6-8 mai 2016:
Premiul I: Baboş Sebastian, Baboş Sebastian, clasa a XII-a, profil tehnic, Colegiul Tehnic API Zalău, prof. Asztalos Lia;
Premiul I: Boşca Flaviu, clasa a IX-a, profil servicii, Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, prof. Conde Maria;
Premiul al II-lea: Cristuţiu Andreea, clasa a X-a, profil servicii, Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, prof. Haiduc Sorina
Menţiuni:
Călăcean Ionuţ, clasa a XI-a, profil ştiinţe, Liceul Tehnologic „Ioachim Pop” Ileanda, prof. Vancea Radu;
Vedinaş Ramona, clasa a XII-a, profil servicii, Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, prof. Crişan Teodor;
Puşcaş Florina, clasa a XII-a, profil servicii, Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, prof. Crişan Teodor;
Bîrsan Larisa, clasa a XII-a, profil pedagogic, Liceul Pedagogic „Gheorghe Şincai” Zalău, profesor Popa Daniela;
Markus Dora, clasa a X-a, profil servicii, Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, prof. Haiduc Sorina
Lotul Sălajului a fost alcătuit din 16 elevi şi a fost însoţit de prof. Vasile Sîrb, de la Colegiul Tehnic API Zalău.

La Olimpiada Naţională de Informatică – Gimnazii (Bucureşti, 21-25 aprilie 2016), Cotor Andrei, clasa a VII-a, de la Şcoala Gimnazială "Mihai Eminescu" Zalău, a obţinut Medalia de Bronz. Profesorii care l-au pregatit pe elev sunt: Morar Florin, CNS Zalău, Revnic Gheorghe, CNS Zalău şi Boloş Iuliana, Şcoala Gimnazială "Mihai Eminescu" Zalău.

La Olimpiada Naţională de Informatică –Licee (Craiova, 15-20 aprilie 2016), Pop Leonard, clasa a IX-a, de la Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, a obţinut Medalie de Bronz (prof. Morar Florin).

La Olimpiada Naţională de Fizică (Timişoara, 15-20 aprilie 2016), s-au obţinut următoarele rezultate:
Menţiune şi Medalie de Argint: Pop Alex Nicolae, clasa a VII-a, Şcoala Gimnazială"Gheorghe Lazăr" Zalău, profesori Tărţan Marcela şi Butuşină Florin (Centrul de Excelenţă);
Medalie de Bronz: Olăhuţ Alexandra Maria, clasa a IX-a, Colegiul Naţional "Silvania" Zalău, profesori Faluvégi Ervin şi László Judit (Centrul de Excelenţă);
Menţiune de Onoare: Mészáros Botond, Liceul Tehnologic "Gheorghe Pop de Băseşti", clasa a IX-a, prof. Bodea Ecaterina. Lotul a fost însoţit de prof. Bodea Carmen, de la CNS Zalău
La Olimpiada Naţională de Chimie (Bacău, 17-22 aprilie 2016), următorii elevi au obţinut
Menţiune specială:
Fer Laura-Antonia, clasa a X-a, CNS Zalău, prof. Bodea Carmen;
Brăban Andrada, clasa a XI-a, Colegiul Naţional“Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei;
Cornea Tudor, clasa a XI-a, CNS Zalău, prof. Bodea Carmen.
Lotul a fost însoţit de profesorul Brăban Mircea, de la Colegiul Naţional “Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei.

Olimpiada Naţională de Limba franceză (Piatra Neamţ, 18-22 aprilie 2016):
Premiul al III-lea: Chiş Andra- Dora, clasa a X-a, Colegiul Naţional "Simion Bărnuţiu" Şimleu Silvaniei, prof. Sârbe Camelia;
Loboncz Hilda, clasa a IX-a, Liceul Pedagogic “Gheorghe Şincai” Zalău, prof. Duma Camelia;
Nimigean Emanuela - Ionela, clasa a XI-a, CNS Zalău, prof. Goga Lucian;
Ember Iulia - Claudia, clasa a XII-a, CNS Zalău, prof. Goga Lucian Marius. Lotul a fost însoţit de prof. Duma Camelia, de la Liceul Pedagogic “Gheorghe Şincai” Zalău

Olimpiada Naţională de Limba germană modernă de la Ploieşti (19-25 aprilie, Ploieşti):
Premiul al II-lea şi Premiul al III-lea la proba pe echipă: Sabo Iulia-Miruna, clasa a IX-a, CNS Zalău, prof. Széles Beáta;
Premiul al III-lea la proba pe echipă: Bogdán Eszter, clasa a XI-a, CNS Zalău, prof. Şimon Amalia;
Premiul special: Grec Oana, clasa a X-a, Colegiul Tehnic API Zalău, prof. coordonator Ozsváth Enikő Klára.
Elevele au fost însoţite de prof. Schmidt Anna, de la Şcoala Gimnazială "Simion Bărnuţiu" Zalău

Olimpiada Naţională de Geografie (17-23 aprilie 2016, Sibiu):
Premii speciale:
Brisc Andrei, clasa a VIII-a, Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, prof. Butaş Camelia;
Goia Călin, clasa a IX-a, CNS Zalău, prof. Păştean Camelia;
Opriş Florina Cassandra, clasa a X-a, Liceul Teoretic „Ion Agârbiceanu” Jibou, prof. Păun Adriana;
Riza Andrada, clasa a XI-a, CNS Zalău, prof. Păştean Camelia;
Trif Vlad Cristian, clasa a XII-a, Colegiul Naţional „Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, prof.
Crăciun Claudia

Olimpiada Naţională de Religie pentru clasele VII-XII (cultul ortodox, 18-22. 04. 2016, Timişoara)
Premiul I: Paşca Stefana Maria, CNS Zalău, clasa a X-a, prof. Ciurbe Călin Radu;
Menţiune: Sabou Florica Andreea, Colegiul Naţional ,,Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, clasa a XII-a, prof. Mierea Alin.
Premii speciale: Schinker Andreea Christina, Şcoala Gimnazială ,,Gheorghe Lazăr” Zalău, clasa a VII-a, prof. Beşe Alina Maria; Crişan Alexandra Şcoala Gimnazială ,,Silvania” Şimleu Silvaniei, clasa a VIII-a, prof. Mandiuc Luminiţa; Repaş Andreea Denisa, Colegiul Naţional ,,Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, clasa a XI-a, prof. Mierea Alin. Lotul a fost însoţit de prof. Mandiuc Luminiţa

Olimpiada Naţională de Religie pentru clasele VII-XII, cultul catolic (19-22.04.2016, Sighetul Marmaţiei).
Premiul I: Mărincean Iulia Antonia, elevă în clasa a XI-a la Colegiul Naţional ”Simion Bărnuţiu” Şimleu Silvaniei, pregătită de prof. Mărincean Florin, care a şi însoţit lotul.
Olimpiada Naţională de Religie în limba maghiară (21-24.04.2016 la Cluj Napoca)
Mentiune: Elekes Kriszta Adrienn, Şcoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Zalău, clasa a VII-a, prof. Beczi Csilla;
Premiul special: Boros Szilvia, Liceul Reformat „Wesselenyi” Zalău, clasa a X-a, prof. Kulcsar Edit Eva.
Olimpiada Naţională de Religie, cultul Alianţa Evanghelică (19-21.04.2016, Oradea)
Premiul al II-lea: Colegiul Tehnic API, clasa a XII-a, prof. Măcelar Mutu Liviu.

Olimpiada Naţională de Tehnologii (17-22 aprilie 2016) în mai multe localităţi din ţară în funcţie de domeniul de pregătire al elevilor.
Domeniul Electronică – Automatizări–Telecomunicaţii (Braşov):
Sebastian-Samuel Baboş - Premiul I, din clasa a XII-a –Tehnician în Automatizări. Elevul a fost pregătit de prof. ing. Tudoricescu Radiţa şi maistrul instructor Jurj Ioan
Domeniul economic (Timişoara):
Mihaela Prodan – Menţiune, din clasa a XII-a –Tehnician în activităţi economice. Eleva a fost pregătită de prof. ec. Gozman Daniela Flavia şi Costea Lucia.
Domeniu Educaţie Tehnologică (Iaşi):
Pavel Ionatan, clasa a VIII-a la Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu” Zalău, pregătit de prof. Dobocan Dorina, a obţinut Premiul special.

COMPETIŢII SPORTIVE

Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar - licee
Etapa naţională
Tenis de masă - locul II, Rareş Olăhuţ, Colegiul Naţional „Silvania” Zalău, prof . Olahuţ Mirel.
Echipa de OINĂ, de la Liceul Tehnologic „Liviu Rebreanu” Hida s-a calificat la turneul naţional de   oină, care se desfăşoară între 12 şi 15 mai, la Arad.
Olimpiada Naţională a Sportului Şcolar - gimnazii
Echipa de oină de la Şcoala Gimnazială Dragu, pregatită de prof. Ardelean Cosmin, s-a calificat la turneul final de la Constanţa, ce se desfăşoară în perioada 12-15 mai 2016.

Vă mai recomandăm:

Elevii de la Şcoala “Gheorghe Lazăr” din Zalău i-au comemorat pe militarii ucişi în Afganistan

Campionatul Judeţean de Majorete şi-a desemnat câştigătorii. Cine sunt cele mai talentate majorete din Sălaj - VIDEO