Albot a ratat, al doilea an consecutiv, calificarea în runda următoare a turnelui de la Wimbledon

0

Cel mai bun tenisman moldovean, Radu Albot, a fost eliminat în primul tur preliminar al turneului de la Londra, al treilea turneu de Mare Şlem al anului, fiind învins de belarusul Dmitri Zhyrmont, scor 4-6, 6-7.

În pofida înfrângerii, Albot a încasat un cec în valoare de 3.500 de euro, scrie IPN. Învingătorul competiţiei va fi recompensat cu 1,9 milioane de euro.

Albot este la a doua participare la prestigioasa competiţie de la Londra. Anul trecut, el la fel a fost eliminat în prima rundă preliminară.

Tenismenul moldovean a mai evoluat anterior la alte două turnee de Mare Şlem, Australian Open şi US Open, însă niciodată nu a reuşit calificarea pe tabloul principal.

În noua ierarhie mondială ATP, Albot ocupă locul 195, cea mai înaltă poziţie ocupată vreodată de tenismenii moldoveni. În 2013, Radu a obţinut şi cea mai mare performanţă din carieră, a disputat finala unui turneu din circuitul Challenger.