Alexandra Camenșcic participă la Cupa Mondială de Biatlon

0
Alexandra Camenșcic a participat și la Jocurile Olimpice din Vancouve

În primele zile ale lunii decembrie a demarat un nou seyon competițional în biatlonul european. Debutul Moldovei în ediția 2010-2011 a Cupei Mondiale a fost asigurat de tânăra schioare Alexandra Camenșcic, originară din satul Râșcova, raionul Criuleni.

Prima etapă a competiției este găzduită de stațiunea suedeză Oestersund, unde deja s-au disputat cursele individuale pe distanțele de 15 km (feminin) și 20 km (masculin). În concursul feminin, moldoveanca a avut o prestație mai modestă și s-a clasat doar pe locul 95. Ea a înregistrat un timp de 59:35.3 minute și a avut patru ratări la punctele de trageri.

Cursa a fost câștigată de suedeza Ana caren Zidek, urmată de franțuzoaica Marie Laure Brunet și o altă schioare din Suedia, Helena Ekholm.

Solicitată de Adevărul, schioarea a menționat că "debutul său oficial din acest sezon a fost mai modest, dar evoluții mai slabe sunt în activitatea fiecărui sportiv. În următoarele starti mă voi strădui să-mi îmbunătățesc performanțele".

Astăzi seara, Alexandra Camenșcic va avea al doilea start al sezonului, urmând să participe la proba de sprint pe distanța de 7,5 km.