Antrenorul lui Tottenham a lăudat echipa Sheriff după meciul de la Tiraspol

0
Sheriff Tiraspol a priedut meciul cu Tottenham Londra FOTO IPN

Tottenham a învins cu 2-0 la Tiraspol, dar antrenorul londonezilor, Andre Villas-Boas a declarat că Sheriff nu a meritat să piardă.

„Sheriff m-a surprins. Un rezultat de egalitate ar fi fost mai echitabil. Ei au jucat foarte periculos pe contraatac. Au avut mai multe ocazii de gol. Trebuiau să înscrie la faza când au avut situaţie de unul la unul cu portarul“, a spus la conferinţa de presă Villas-Boas, care acum doi ani a câştigat Europa League cu FC Porto.

Luvannor a ratat cele mai multe ocazii ale tiraspolenilor. În prima repriză, şutul expediat de mijlocaşul de 23 de ani a fost respins de pe linia porţii de românul Chiricheş. Aproape de gol au mai fost Cadu şi Isa.

În schimb, Tottenham a înscris câte o dată în fiecare repriză şi a avut şi o bară prin Lennon. Golurile au fost marcate de Vertonghen (minutul 12) şi Defoe (75). Pentru Sheriff în Liga Europei au debutat moldovenii Valentin Furdui şi Vadim Paireli, care au fost introduşi pe teren pe finalul partidei, , transmite IPN.

Sheriff a suferit prima înfrângere în actuala ediţie a Ligii Europa. După 3 etape, Tottenham are 9 puncte, cu 5 mai multe ca Anji, în timp ce Sheriff se află pe locul 3, cu 2 puncte. Anji a învins-o aseară pe Tromso, cu 1-0, prin golul lui Burmistrov din minutul 19. Moldoveanul Alexandru Epureanu nu a jucat pentru Anji, fiind nerefăcut după o accidentare.

În următoarea etapă, pe 7 noiembrie, Sheriff va evolua la Londra împotriva lui Tottenham, în timp ce Tromso o va găzdui pe Anji.