Sheriff a suferit prima înfrângere în grupele Ligii Campionilor VIDEO

0
Sheriff

Sheriff Tiraspol a fost învinsă cu 1-3 pe terenul lui Inter Milano, dar rămâne lideră în grupa D a Ligii Campionilor. Edin Dzeko a deschis scorul în minutul 34, dar Sebastien Thill a egalat în minutul 52 după ce a executat magistral o lovitură liberă. Gazdele nu au acuzat şocul şi au preluat din nou conducerea peste alte şase minute, prin Arturo Vidal. Stefan De Vrij a stabilit scorul final în minutul 67, transmite IPN.

În meciul de la Milano, Dumitru Celeadnic, Maxim Cojocaru şi Serafim Cojocari au devenit primii trei jucători autohtoni care au evoluat pentru o echipă din Moldova în grupele Ligii Campionilor. Portarul Dumitru Celeadnic a fost integralist cu Inter, mijlocaşul Maxim Cojocaru a intrat pe teren în minutul 84 şi a primit un cartonaş galben, iar mijlocaşul Serafim Cojocari şi-a făcut apariţia în minutul 90.

Anterior, în grupele Ligii Campionilor au mai evoluat Alexandru Gaţcan (Rostov, 6 meciuri), Alexandru Epureanu (Başakşehir, 5 meciuri), Serghei Covalciuc (Spartak, 3 meciuri) şi Sergiu Dadu (CSKA, 1 meci).