Zimbru şi Sheriff au fost eliminate din cupele europene

0
Chiar dacă au câştigat acasă, zimbrii am mâncat bătaie în Grecia şi vor tămâne acasa

Echipele Zimbru Chişinău şi Sheriff Tiraspol au ratat calificarea în grupele Ligii Europa. Cele două formaţii au suferit înfrângeri categorice în meciurile retur din faza play-off a competiţiei, transmite IPN.

După victoria de la Chişinău cu 1-0, Zimbru avea nevoie de o remiză pe terenul vicecampioanei Greciei, PAOK. Elenii s-au impus însă cu 4-0, la capătul unui meci în care Zimbru a evoluat în zece oameni timp de o repriză.

Facundo Abel Pereyra a deschis scorul în minutul 11, dar eliminarea lui Jean-Mari Amani din minutul 42 a dat peste cap calculele elevilor lui Oleg Kubarev. Până la pauză, Stefanos Athanasiadis a înscris pentru 2-0. Pe finalul meciului, PAOK a mai punctat de două ori prin Robert Mak (79) şi Maarten Martens (84). „După eliminarea lui Amani, şansele de calificare au devenit foarte mici. Unii fotbalişti m-au dezamăgit astăzi”, a declarat la conferinţa de presă antrenorul Zimbrului, Oleg Kubarev.

La rândul său, Sheriff a pierdut cu 0-3 returul de acasă cu Rijeka, la o săptămână după ce cedase cu 0-1 pe terenul croaţilor. Tiraspolenii şi-au îngreunat şansele din minutul 29, după ce Ligger şi-a dat un autogol. Andrej Kramaric a dublat avantajul în minutul 44, iar Moises a stabilit scorul final de 0-3 în minutul 61. „Suntem în criză. Timp de două săptămâni nu am avut timp să-i pregătesc fizic şi moral pe jucători pentru dubla cu Rijeka”, a spus după meci antrenorul Sheriffului, Zoran Zekic.

În acest sezon al cupelor europene Moldova a mai fost reprezentată de FC Tiraspol şi Veris, dar acestea au fost eliminate încă din primul tur preliminar al Ligii Europa.