Victor Ciobanu s-a clasat pe locul 5 la Jocurile Olimpice

0
x

Luptătorul de stil greco-roman Victor Ciobanu a obţinut cel mai bun rezultat de până acum în lotul Moldovei la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Fiind debutant la cel mai mare eveniment sportiv de pe mapamond, sportivul de 28 de ani a ocupat un onorabil loc 5 după ce a înregistrat două victorii şi două înfrângeri, transmite IPN.

În meciul pentru medalia de bronz, elevul lui Mihai Cucul a cedat în faţa rusului Serghei Emelin, pe care a reuşit să-l învingă în finala Campionatului European din 2019. Victor Ciobanu a demonstrat la aceste Jocuri Olimpice procedee spectaculoase, remarcate şi de preşedintele Federaţiei Internaţionale de Lupte, Nenad Lalovic.

Tot astăzi, halterofila Elena Cîlcic a ocupat locul 5 în categoria de greutate 87 kg, iar atletul Serghei Marghiev a reuşit calificarea în finala probei aruncarea ciocanului.