Eveniment

articolul anterior articolul urmator

Ordinele CNSU de suspendare a activităţii în şcoli şi reluarea cursurilor în online, anulate de Curtea de Apel Bucureşti

8
25 Feb 2021 21:04:12
Autor: Ionuţ Mureşan
Curtea de Apel Bucureşti. Imagine: Agerpres
Curtea de Apel Bucureşti. Imagine: Agerpres

​Curtea de Apel Bucureşti (CAB) a anulat, joi, toate hotărârile Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă (CNSU) şi ordinele ministerelor Educaţiei şi Sănătăţii prin care se suspendau, la nivel naţional, activităţile care presupuneau prezenţa fizică în unităţile de învăţământ şi continuarea acestora online. Decizia nu este definitivă.

 
 
Unul dintre reclamanţi a fost Asociaţia Şcolilor Particulare care a contestat încă de la început deciziile, transmite Hotnews.ro.
 
Reproducem un extras din minuta CAB în dosarul 7228/2/2020, conform portalului instanţelor de judecată:
 
„(...) Admite in parte actiunea introdusa impotriva CNSU, CMBSU, ME (fost MEC), MS. Respinge cererea de suspendare a executarii, ca ramasa fara obiect,
Anuleaza:
 
  • HCNSU nr.53/08.11.2020 - OMEC nr.5972/08.11.2020
  • HCNSU nr.57/07.12.2020 - OMEC nr.6122/07.12.2020
  • HCNSU nr.2/08.01.2021 , in privinta art.1
  • OMEC nr.3090/08.01.2021
  • Ordinul comun MEC/MS nr.5487/1494/31.08.2020
  • HCMBSU nr.15/10.09.2020, in privinta art.2 si 3.
  • HCMBSU nr.24/2020, in privinta art.1, pct.6
 
Respinge cererea de interventie accesorie a DSU in favoarea CNSU, ca neintemeiata. In ipoteza ramanerii definitve, prezenta hotarare se va publica în Monitorul Oficial, potrivit art.23 din Legea nr.554/2004. Cu recurs, in 5 zile de la comunicare, in privinta solutiei date cererii de suspendare. Cu recurs in 15 zile de la comunicare, in privinta solutiei date actiunii in anulare. Recursul se depune la Curtea de Apel Bucuresti, sub sanctiunea nulitatii. Pronuntata prin punerea solutiei la dispozitia partilor, prin intermediul grefei instantei, azi, 25.02.2021”, se arată în minuta CAB.
 
Decizia nu este definitivă.
 
Chiar dacă toate aceste acte administrative şi-au produs efectele, decizia de joi a instanţei, dacă va rămâne definitivă, va reprezenta un precedent important în materie.
 
„Este prima victorie împotriva măsurilor autoritaţilor publice care, începând din toamna anului trecut, au suspendat total cursurile faţă în faţă în şcoli şi grădiniţe, pe întreg teritoriul României, fără niciun criteriu, deşi în mod absurd au fost menţinute astfel de activităţi în unităţile afterschool şi în creşe”, au precizat avocaţii de la Firon Bar-Nir, într-un comunicat remis presei după decizia instanţei.
 

Adauga Comentariu

Pentru a comenta, alege una din optiunile de mai jos

Varianta 1

Autentificare cu contul adevarul.ro
Creeare cont

Varianta 2

Autentificare cu contul de Facebook
Logare cu pseudonim

8 Comentarii

zero
25.02.2021, 21:50:38

CAB te vrea mort!

+2 (6 voturi)
Alex Alex
25.02.2021, 22:31:07

Nu stiu cum se face dar se pare ca mai multe instante de prin tara ne vor morti .. Sau poate este putin invers ? Nu cumva actualii conducatori nu stiu sa emita acte normative corecte din puncte de vedere juridic .. deh doar le-au dat ignore de mai multe ori propriilor juristi cand ii atentionau. Cand emiti acte normative care incalca articole din legislatia in vigoare si cei care le contesta arata acest lucru la proces ce alta decizie crezi ca poate lua instanta ?

-2 (2 voturi)
Davide Isa
26.02.2021, 06:43:25

Bravo, CAB! Iata ca exista sperante ca Romania sa revina la normalitate. Oamenii s-au saturat de restrictiile care au devenit represalii. Felicitari judecatorilor CAB!

-5 (5 voturi)
Victor Nagy
25.02.2021, 21:58:41

................ Care-i schepsisul ? ! '" Unul dintre reclamanţi a fost Asociaţia Şcolilor Particulare care a contestat încă de la început deciziile, transmite Hotnews.ro." Puterea scolilor particulare .... reprezentata de cei ce - si permit scoli particulare pentru odrasle . Tipic capitalism, ...... " democratic "

-7 (13 voturi)
A.S.