Mădălina Dobrovolschi a spus că în comisia de 23 de persoane vor lucra şi 10 personalităţi fără afiliere politică, dar cu o reputaţie profesională consolidată în domeniile în care activează. „Există zece personalităţi care vin în componenţa acestei comisii prezidenţiale, în nume propriu, nu în numele instituţiilor în care au lucrat sau în care lucrează tocmai pentru că sunt persoane care au competenţe dovedite, experienţă în domenii de specialitate. Sunt persoane cu o notorietate mare, care au o cunoaştere bună a realităţilor europene, a afacerilor europene“, a spus Dobrovolschi.
Cei zece sunt Cristian Popa - fost viceguvernator al BNR şi fost vicepreşedinte al Băncii Europene de Investiţii; Dan Dungaciu - geopolitician, preşedinte al Fundaţiei Mării Negre; Gabriela Drăgan - profesor la ASE Bucureşti, director general al Institutului European din România; Ioan-Aurel Pop - academician, rector al Universităţii Babeş-Bolyai; Gheorghe Oprescu - profesor la Politehnica din Bucureşti şi fost preşedinte al Consiliului Concurenţei; Lucian Croitoru - consilier pe probleme de politică monetară al guvernatorului BNR; Vasile Puşcaş - istoric, profesor la Universitatea Babeş-Bolyai, fost negociator-şef al României cu Uniunea Europeană; Cristian Pârvulescu - politolog, preşedinte al Asociaţiei Pro Democraţia; Valentin Lazea - economist-şef al BNR; Iulian Chifu - fost consilier prezidenţial, analist de politică externă, profesor la SNSPA Bucureşti.
Guvernul l-a desemnat ca reprezentant al său pe Vasile Iuga, senior advisor PwC. Restul de 12 membri ai comisiei au fost desemnaţi de către partide: Viorel Ştefan - preşedintele Comisie de buget-finanţe din Camera Deputaţilor şi Marius Nica, fost ministru al Fondurilor Europene, din partea PSD; Ene Dinga - fost ministru al Integrării Europene, cercetător ştiinţific la Academia Română şi Adrian Ciocănea - profesor la Politehnica din Bucureşti din parta PNL; Winkler Gyula - europarlamentar şi Korodi Attila - fost ministru al Mediului, deputat, din partea UDMR; Varujan Pambuccian - liderului grupului minorităţilor din Camera Deputaţilor şi Ovidiu Ganţ - vicelider al grupului minorităţilor din Camera Deputaţilor, din partea grupului minorităţilor altele decât cea maghiară; Cosmin Cristian - fost secretar de stat în Ministerul Dezvoltării Regionale şi Administraţiei Publice şi Radu Cojocaru - inginer, fost parlamentar, din partea ALDE; Siegfried Mureşan - europarlamentar, raportor al Grupului PPE şi Lucian Alexandru Curtu - decan al Facultăţii de Silvicultură a Universităţii Transilvania din Braşov, din partea PMP.
Adauga Comentariu
Pentru a comenta, alege una din optiunile de mai jos
Varianta 1
Autentificare cu contul adevarul.ro
Varianta 2
Autentificare cu contul de Facebook
1 Comentariu
Sortare: Cronologic · Dupa popularitate
De regulă, proiectele de Ţară se fac cu vizionari ca Eminescu, Iorga sau Grigore Vieru. Intelectualiceşte, reprezentativitatea Comisiei ar fi trebuit să fie compatibilă cu a celei care a condamnat băsescian bolşevismul. Consolare, listele clasice de carti bune: https://propinatiu.wordpress.com/lista-lui-propinatiu Carte straina clasica gratuita https://archive.org/details/fav-camelian_propinatiu?sort=creatorSorter