Aşadar, mai este nevoie de o investiţie de peste 400.000 de euro pentru ca ea să fie întru-totul funcţională.
Prezent la inaugurare, ministrul Eugen Nicolăescu a declarat că, odată ce legea bugetului va fi promulgată, din puţinele resurse care îi mai rămân la dispoziţie, va da fondurile necesare Spitalului Universitar de Urgenţă din Bucureşti pentru a finaliza lucrările.
"Secţia este la cel mai înalt standard. Acest spital ar putea întruni, cu adevărat, conceptul de spital regional de urgenţă, aşa cum l-am conturat. Mai are puţin până va ajunge la acest statut", a declarat Nicolăescu.
Noua secţie mai are nevoie de 28 de paturi, dar şi de 24 de asistente medicale pentru a funcţiona corespunzător.
Alte două proiecte pe care conducerea unităţii medicale le are în vedere sunt spălătoria spitalului şi bucătăria spitalului. Pentru aceasta din urmă mai sunt necesari 30.000 de lei. Conform managerului, economiiile aduse spitalului vor fi seminificative.
Ministrul Sănătăţii a promis că va oferi şi finanţarea necesară acestor două proiecte.
Adauga Comentariu
Pentru a comenta, alege una din optiunile de mai jos
Varianta 1
Autentificare cu contul adevarul.ro
Varianta 2
Autentificare cu contul de Facebook
0 Comentarii
Sortare: Cronologic · Dupa popularitate