Sport

articolul anterior articolul urmator

100 de sportivi români vor participa la Jocurile Olimpice de la Tokyo. Cine sunt şi la ce discipline vor concura

4
5 Jul 2021 21:11:12
Autor: Melania Agiu
FOTO: Shutterstock
FOTO: Shutterstock

Echipa Olimpică a României care va participa la Tokyo 2020 are în componenţă 100 de sportivi, după includerea în lot a atleţilor Bianca Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklos (400 m) şi Alexandru Novak (aruncarea suliţei), a înotătarei Bianca Costea şi a jucătoarelor de tenis care vor evolua în competiţia feminină de dublu Monica Niculescu şi Raluca Olaru.

Potrivit Comitetului Olimpic şi Sportiv Român, echipa tricolorilor este formată din 45 de sportive şi 55 sportivi care vor participa la 17 discipline sportive astfel:
 

1. Atletism (10 sportivi):

Florentina Costina Iusco şi Alina Rotaru (săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklós (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei).
 
Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Manuela Pantelimon, Mihai Corucle.
 

 2. Echipa feminină baschet 3x3 (4 jucătoare + 2 rezerve):

Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic. Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia.
Antrenor: Tatiana Gallova.
 

3. Box (2):

Cosmin-Petre Gîrleanu (52 kg), Maria Claudia Nechita (57 kg);
Antrenori: Dumitru Dorobanţu, Adrian Lăcătuş.
 

4. Canotaj (36 sportivi + 2 rezerve):

Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu;
 
Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea;
 
Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari;
 
Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu;
 
Doi rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi;
 
Doi rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă;
 
Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă;
 
Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş;
 
Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache;
 
Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei
 
Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Măstăcan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei.
 

5. Ciclism (2):

Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea);
 
Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis.
 

6. Fotbal (18 jucători + 4 rezerve):

Portari:: Aioani Marian Mihai, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu;
 
Fundaşi: Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Ion Gheorghe, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore;
 
Mijlocaşi: Mihai Alexandru Dobre, Marius Mihai Marin, Dragoş Ionuţ Nedelcu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca;
 
Atacanţi: Andrei Sîntean, George Danuţ Ganea, Valentin Gheorghe
 
Antrenori: Mirel Rădoi, Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader
 

7. Gimnastică artistică (3):

Maria Holbură (individual compus), Larisa Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri)
 
Antrenori: Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan, Ştefan Gal.
 

8. Înot (4):

Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Costea;
 
Antrenori: Mugur Tomescu, Adrian Rădulescu.
 

9. Canoe sprint (2):

Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 - 1000 m); Antrenor - Florin Popescu
 

10. Judo (3):

Andreea Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Raicu (cat. 73 kg), Vladuţ Simionescu (cat. +100 kg)
 
Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi.
 

11. Lupte (5):

Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tünde Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg);
 
Antrenori: Petrică Carare, Nikolay IStoyanov, Ion Vremere.
 

12. Scrimă (2):

Ana Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie); Antrenori: Rareş Dumitrescu, Radu Podeanu.
 

13. Tenis (2):

Raluca Olaru, Monica Niculescu; Antrenor: Călin Ciorbagiu.
 

14. Tenis de masă (4 + 1 rezervă):

- echipa feminină (3 jucătoare), Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt); Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon.
 

15. Tir sportiv (1):

Laura Georgeta Ilie (10 m puşcă aer comprimat); Antrenor: Olimpiu Florin Marin.
 

16. Tir cu arcul (1):

Mădălina Ştefania Amaistroaie; Antrenor: Viorel Habian.
 

17. Triatlon (1):

Felix Pierre Duchampt; Antrenor: Ovidiu Burghelea.
 

Adauga Comentariu

Pentru a comenta, alege una din optiunile de mai jos

Varianta 1

Autentificare cu contul adevarul.ro
Creeare cont

Varianta 2

Autentificare cu contul de Facebook
Logare cu pseudonim

4 Comentarii

Camelian Propinatiu
6.07.2021, 00:12:15

Succes! Vom avea medalii mai multe decât merită politicile noastre sportive. Păcat de fotbaliştii tineri, care au ratat o şansă de afirmare din pricina egoismului cluburilor lor, care i-au reţinut acasă!

-3 (5 voturi)
Petru Onisim
6.07.2021, 01:24:53

Dar atletele etiopience nu au fost selecționate sau nu le-a acceptat CIO?

Decebal Burebista
6.07.2021, 13:15:25

Parcă erau 175...aaaa.... ăia sunt hungurii...scuze...este bine 100, număr fruuumooos...

-2 (2 voturi)
mihai radu
6.07.2021, 14:37:52

Olimpiadă fără spectatori este un nonsens,cred că va fi un spectacol trist !

-5 (5 voturi)
Modifică Setările