În optimile LC, Bayern o umileşte iar pe Chelsea, Barca trece uşor de Napoli! Cum arată programul sferturilor

0

Bayern Munchen şi FC Barcelona au obţinut victorii facile, sâmbătă seara, în optimile de finală ale Ligii Campionilor, şi s-au calificat în faza următoare a competiţiei

Bayern a învins cu scorul de 4-1 Chelsea, pe teren propriu, în manşa secundă a optimilor, şi s-a calificat mai departe cu scorul total de 7-1. Rezultatul general reprezintă cea mai severă înfrângere într-o dubla confruntare din cupele europene în istoria clubului englez. Pentru gazde au marcat Lewandowski ’10 (penalti) şi ’84, Perisic ’24 şi Tolisso ’76. Chelsea a înscris prin Abraham ’44.

Meciul a fost condus de românul Ovidiu Haţegan, ajutat de asistenţii Octavian Şovre şi Sebastian Gheorghe. Arbitru de rezervă a fost Radu Petrescu. În minutul 28, un gol al londonezilor a fost anulat pentru ofsaid.

În celălalt meci al serii, Barcelona a trecut, scor 3-1, de Napoli, cu care remizase în prima manşă (1-1). Toate golurile au fost înscrise în prima repriză prin Lenglet ’10, Messi ’23 şi Suarez ‘45+1 (pen) pentru catalani, respectiv Insigne ‘45+5 (pen) pentru Napoli.

Optimile de finală ale Ligii Campionilor au început în luna februarie. Patru dueluri şi-au decis câştigătoarele în luna martie, în timp ce la celelalte patru doar manşele tur s-au putut jucat în primăvara, pandemia de coronavirus amânand meciurile retur pentru luna august.