Încă o zi, încă o rusoaică! Halep, în „sferturi” la Kremlin Cup

6
21 Oct 2021 20:44:56
Autor: Nicolae Ion
Simona Halep

Stăpânire de sine, forţă, chef de joc! Simona Halep (19 WTA) a avansat pe tabloul de la Kremlin Cup, după ce a trecut în optimile de finală de Veronika Kudermetova.

După ce a depăşit-o pe Anastasia Potapova, loc 68 WTA, Simona Halep a întâlnit o adversară mai bine clasată, tot rusoaică, pe Veronika Kudermetova, locul 32 WTA, care nu i-a pus însă mari probleme. A controlat aproape toate punctele, a reuşit lovituri imposibil de oprit, a acoperit terenul cu uşurinţă şi eleganţă. A avut nevoie de 2 seturi (6-1, 7-6)! În sferturi de finală, Halep o va întâlni pe Maria Sakkari (locul 7 WTA), care a trecut în ”optimi” de Anna Kalinskaya, aceasta retrăgându-se în setul doi, la scorul de 6-2, 1-0.