FOTO Înfrângere dramatică pentru Peru în faţa Danemarcei la Cupa Mondială. Sud-americanii au ratat un penalty

0

Danemarca a câştigat cu 1-0 meciul cu Peru de la Cupa Mondială, contând pentru Grupa C, dar naţionala europeană a fost ocrotită de şansă.

Peru a revenit după 36 de ani la Cupa Mondială, înă primul lor meci, în faţa Danemarcei, a fost unul de coşmar. Sud-americanii au ratat un 11 metri în ultimele momenete ale primei reprize, penalty acordat în urma consultării fazei pe monitor (VAR). Cueva a tras mult peste bară,, apăsat probabil de presiunea momentului.

Danemrca a marcat în minutul 59 prin Poulsen, după o fază creată de Erikssen.Peruanii au ratat apoi ocazii mari prin Carillo sau Farfan şi au încheiat meciul învinşi, deşi probabil că ar fi meritat mai mult din acest joc.

Peru: Gallese - Advincula, C. Ramos, A. Rodriguez, Trauco - Yotun, Tapia (Aquino '87) - Flores (Guerrero '63), Cueva, Carrillo - Farfan (Ruidiaz '85). Selecţioner: Ricardo Gareca.

Danemarca: Schmeichel - Dalsgaard, Christensen (M. Joergensen '81), Kjaer, Larsen - Kvist (Schoene '35), Delaney, Eriksen - Jorgensen, Poulsen, Sisto (Braithwaite '67). Selecţioner: Age Hareide

Meciul a fost arbitrat de Bakary Gassama din Gambia.

În celălalt meci al Grupei C, Franţa a învins Australia cu 2-1.