Şocul zilei la US Open: A ieşit a 6-a jucătoare a lumii! Se putea întâlni cu Halep în sferturi

0
Petra Kvitova

Nici nu s-au încheiat toate partidele din turul II de la US Open, iar proba feminină a rămas deja fără şase capi de serie.

Sloane Stephens, Angelique Kerber, Garbine Muguruza, Caroline Garcia şi Barbora Strycova au fost cele mai mari perdante în primele trei zile de la US Open 2019.

Adevărata „bomba“ a venit însă, joi seară, când Petra Kvitova (6 WTA), cu două trofee de Grand Slam în palmares, a părăsit competiţia în turul II. Cehoaica de 29 de ani a fost învinsă clar, în minimum de seturi, de Petkovici (88 WTA), scor 4-6, 4-6. Partida a durat o oră şi 37 de minute.

Anul trecut, Kvitova avansase până în turul III de la US Open. În acest an, ea era o posibilă adversară pentru Simona Halep în sferturi.