Ştiinţa Explorări a pierdut în faţa ruşilor de la Belgorod

0
Băimărenii au pierdut în faţa ruşilor

Sala Polivalentă „Lascăr Pană“ a fost gazda partidei dintre Ştiinţa Explorări Baia Mare şi Metalloinvest Belgorod, partidă ce a contat pentru primul tur al Cupei Cev. Meciul a avut loc ieri, cu începere de la ora 18.00.

Debut cu stângul în cupele europene pentru voleibaliştii băimăreni. După un prim set disputat destul de intens, elevii lui Mariu Botea dădeau semne că sunt capabili de a face o minune, însă echipa oaspete a reuşit să câştige partida cu scorul de 3-0 la seturi.

Aşa cum era de aşteptat ruşii n-au avut nicio problemă, câştigând toate cele trei seturi sub 25 de minute. Senzatia serii a reprezentat-o jucătorul cu numărul 13, Muserrkiy, care măsoara 2,18 metri, reuşind să blocheze majoritatea mingilor. Returul se va juca săptămâna viitoare în Rusia.