Ştim adversara Simonei din turul secund la Roland Garros! Halep are 7-0 în meciurile directe

0
Irina Begu

Irina Begu a învins-o, duminică seara, în runda inaugurală a turneului de la Roland Garros, pe Jill Teichmann şi o va întâlni pe Simona Halep în faza următoare a competiţiei.

Irina Begu (72 WTA) a  avut nevoie de set decisiv pentru a o elimina pe elveţianca Jil Teichmann, locul 54 WTA, scor 6-4, 4-6, 6-3, şi a se califica în turul doi la Roland Garros, unde o va întâlni pe Simona Halep. Begu s-a impus după două ore şi 30 de minute de joc.

Tot duminică, în aceeaşi fază a competiţiei, Simona Halep a trecut de jucătoarea spaniolă Sara Sorribes Tormo (70 WTA), scor 6-4, 6-0, după o oră şi 22 de minute.

Halep şi Begu s-au mai întâlnit până acum de 7 ori în circuitul WTA, de fiecare dată Simona având câştig de cauză. Ultima partidă dintre cele două jucătoare a avut loc luna trecută, în semifinalele turneului de la Praga. Singurul set câştigat de Irina Begu luat la zero, în 2016, la Madrid.

Meciurile dintre Halep şi Begu

2020 Praga (zgură)        Simona Halep - Irina-Camelia Beg 7-6 (2) 6-3 (semifinală)

2018 Shenzhen (hard)   Simona Halep Irina-Camelia Begu 6-1 6-4 (semifinală)

2016 Wuhan (hard)        Simona Halep Irina-Camelia Begu 6-3 2-0 Ret. (tur 2)

2016 Madrid (zgură)       Simona Halep Irina-Camelia Begu 6-3 0-6 6-1 (sferturi))

2012 Hobart (hard)         Simona Halep Irina-Camelia Begu 6-4 6-2 (tur 2)

2008 Bucureşti (zgură)   Simona Halep Irina-Camelia Begu 7-5 6-2 (tur 1)

2007 Bucureşti (zgură)   Simona Halep Irina-Camelia Begu 6-3 6-4 (sfert)