Şumudică, perdant în meciul românilor în Turcia: echipa sa ocupă, totuşi, un loc peste aşteptări în campionat

0
Marius Şumudică

Probabil, atunci când Marius Şumudică a plecat din România, mulţi au crezut că excentricul antrenor va avea o şedere scurtă la Kayserispor, o trupă care se salvase de la retrogradare în ultima rundă a sezonului trecut.

Iar debutul în campionat, un eşec usturător cu Galatasaray în deplasare, scor 1-4, a devenit prilej de glume pe seama lui Şumi care anunţase că vrea să învingă Galata!

După înfrângerea respectivă însă, fostul antrenor al Astrei a redresat corabia şi au urmat cinci victorii şi două remize. Astfel, Kayserispor a ajuns chiar pe locul 2 în campionat!

În weekend, echipa a pierdut pentru prima dată după fix două luni, 0-1 pe terenul celor de la Karabukspor, grupare la care joacă Găman, Papp (eliminat în minutul 56), Torje (a marcat în minutul 77), Tănase şi Grozav.

Înfrângerea a aruncat Kayserispor pe locul 7 din 18, însă chiar şi aşa elevii lui Şumudică sunt la doar două puncte de locul 2.