A fost un foc de paie? Ce s-a întâmplat cu Jelena Ostapenko după ce a învins-o pe Simona Halep în finala turneului de Grand Slam de la Roland Garros

0

La începutul iunii iunie, când Jelena Ostapenko a învins-o pe Simona Halep în finala turneului de la Roland Garros, mulţi au fost convinşi că în lumea tenisului a apărut o nouă stea.

Au curs râuri de laude la adresa jucătoarei de 20 de ani, din Letonia, care mai jucase o finală, la Charleston, în 2017, dar nu avea niciun trofeu în palmares. Ostapenko a stat oarecum în top şi la următorul Grand Slam, cel de la Wimbledon, unde a arătat însă că e departe de a fi invincibilă. A pierdut în sferturile de finală, în faţa veteranei Venus Williams, mai mare cu 17 ani decât ea.

De atunci însă, Ostapenko nu se regăseşte. După vacanţă, când a început turneul de hard, premergător US Open, letona e de nerecunoscut. La Cincinnati a bifat deja a doua eliminare în primul tur, după ce păţise acelaşi lucru la Toronto. Adversarele ei nu au fost nicidecum nişte sperietori. În Canada a pierdut la Varvara Lepcenko, locul 68 WTA, iar în SUA, la Alexandra Krunici, locul 85 în lume. Din cauza rezultatelor şi ascensiunea ei stagnează, în sensul că Ostapenko n-a păşit în Top 10. Sigur, are timp berechet să o facă, însă oscilaţiile ei de formă confirmă încă o dată faptul că tenisul feminin nu e un teritoriu dominat de cineva. Mai ales de când din scenă a ieşit temporar Serena Williams.

Nici Kerber nu se simte bine

Un alt exemplu care susţine cazul Jelenei Ostapenko este ceea ce se petrece în 2017 cu Angelique Kerber. Nemţoaica nu se simte deloc bnine anul acesta, după ce în sezonul precedent a câştigat două titluri de Grand Slam, primele şi singurele din cariera sa. De atunci însă şi după ce a ajuns numărul 1 mondial, Kerber nu-şi regăseşte cadenţa. 2017 e un an de coşmar pentru ea, cu o singură finală jucată la Monterrey, un turneu de mâna a treia. Angie a mai bifat o semifinală şi trei sferturi de finală, iar la Grand Slamuri a prins de două ori optimile de finală (Australian Open şi Wimbledon), la Roland Garros fiind eliminată chiar din primul tur de Ekaterina Makarova. Rusoaica a scos-o pe Kerber şi din turul al treilea de la Cincinnati, după un thriller de aproape trei ori, tranşat la tie-break în decisiv, cu 13-11, după ce Makarova irosisie opt mingi de meci.

Câştigătoarele de Grand Slam din 2017

Australian Open Serena Williams

Roland Garros Jelena Ostapenko

Wimbledon     Garbine Muguruza

Citeşte şi:

ANALIZĂ E mult, e puţin? Cincinnati 2017, a 26-a finală din cariera Simonei Halep. Ce a reuşit jucătoarea noastră până acum în circuitul tenisului feminin

Halep la Cincinnati: Simona, la o victorie de a deveni noul lider mondial! Joacă, diseară, finala. Avem ora meciului

Halep la Cincinnati: Simona, prima reacţie după o victorie zdrobitoare. Ce a spus despre finala cu Muguruza

VIDEO Cum a spulberat-o Simona Halep pe Sloane Stephens. Rezumatul meciului care a dus-o pe jucătoarea noastră la numai un pas de locul 1 mondial