Adversara Simonei Halep, impresionată de româncă: „Sunt norocoasă că pot juca împotriva ei”

0
Simona Halep, a doua cea mai bună jucătoare de tenis din lume FOTO Arhivă personală/Facebook

Simona Halep (2 WTA) se va duela pentru un loc în sferturile de finală de la Dubai cu jucătoarea tunisiană Ons Jabeur (44 WTA), care se arată impresionată de româncă.

Românca va evolua, în optimile de finală de la Dubai, miercuri, anul trecut reuşind să ajungă până în sferturile competiţiei. „Sper că o sa avem un meci bun. Simona este o sursă de inspiraţie pentru multe jucătoare şi sunt norocoasă că pot juca împotriva ei. Sper că voi avea atitudinea potrivită, mentalitatea corectă şi că voi reuşi să câştig”, a punctat adversara Simonei Halep, Ons Jabeur, în cadrul conferinţei de presă.

De altfel, jucătoarea tunisiană este beneficiara unui wild card şi a reuşit să producă o surpriză, învingând-o pe Alison Riske (18 WTA), scor 7-6 (3), 1-6, 6-3, după un meci, care a durat mai bine de două ore.
Simona Halep şi Ons Jabeur nu vor fi la prima întâlnire, cele două jucând şi în 2018, la Beijing, când conaţionala noastră s-a retras, după ce a pierdut primul set cu 6-1.