VIDEO Anglia câştigă în prelungiri meciul cu Tunisia: Kane îşi face datoria

0

Reprezentativa Angliei a învins, luni, cu scorul de 2-1, selecţionata Tunisiei, într-un meci din Grupa G a Cupei Mondiale din Rusia, disputat la Volgograd. Ambele goluri ale englezilor au fost marcate de Harry Kane, ultimul în minutul 90+1.

Kane a deschis scorul în minutul 11, trimiţând în plasă mingea respinsă de Hassan la o lovitură cu capul a lui Stones. Tot Kane a stabilit scorul final, 2-1, în minutul 90+1, cu o lovitură cu capul, după un corner.

Pentru Tunisia a înscris Sassi, în minutul 35, dintr-un penalti acordat pentru un fault al lui Walker la Ben Youssef.

Tunisia: Hassen (Ben Mustapha ’15) - Bronn, S. Ben Youssef, Meriah, Maaloul - Skhiri, Sassi – Sliti (Ben Amor ’74), Khazri (Khalifa ’85), Badri - F. Ben Youssef. Selecţioner: Nabil Maaloul

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire - Trippier, Henderson, Dele Alli (Loftus-Cheek ’80), Lingard (Dier ‘90+3), Young – Sterling (Rashford ’68), Kane. Selecţioner: Gareth Southgate

Meciul a fost arbitrat de columbianul Wilmar Roldan.

Tot luni, Belgia s-a impus cu 3-0 în faţa naţionalei lui Jaime Penedo, Panama.

Etapa a doua a Grupei G programează, la 23 şi 24 iunie, partidele Belgia – Tunisia şi Anglia – Panama.

În clasament conduce Belgia, cu trei puncte, urmată de Anglia, tot cu trei puncte, de Tunisia şi Panama, ultimele două fără puncte.