Arbitrul Ovidiu Haţegan şi-a pus toată Malta în cap. A dictat cea mai rapidă eliminare din preliminariile Euro 2016

0
Ovidiu Haţegan

Ovidiu Haţegan, socotit cel mai bun arbitru român al momentului în ochii celor de la UEFA, acondus partida Malta - Italia 0-1, din preliminariile Euro 2016.

Haţegan a stârnit un adevărat scandal în micuţul stat insular, din cauza unei deciziile luate în prima repriză. El l-a eliminat pe Misfud, în minutul 28, cea mai rapidă eliminare dictată în aceste preliminarii.

Haţegan s-a pripit, reluările tv arătând că intrarea lui Misfud la Florenzi a mai mai degrabă neatentă decât dură. Îna cel moment scorul era 1-0 pentru Italia, scor ce avea să devină şi final. În repriza secundă, arbitrul român a resabilit egalitatea numerică, trimiţându-l la cabine şi pe Bonucci.