Argentina se face râs: Reacţia lui Messi după ce naţionala a fost salvată de o eliminare ruşinoasă la Copa America

0
Messi

Lionel Messi e fără vreun trofeu cu naţionala Argentinei şi, ajuns la 31 de ani, nu doar că nu dă semne că ar fi aproape de a sparge gheaţa, dar pare că se tot îndepărtează de triumful mult aşteptat.

De altfel, ultimele rezultate ale Argentinei la turneele majore, cu Messi pe teren, confirmă declinul. După finala Mondialului din 2014, pierdută în faţa Germaniei, a venit eliminarea în 16-imi cu Franţa, la Mondialul din 2018. Iar după două finale succesive pierdute la Copa America 2015 şi 2016, de fiecare dată la penalty-uri cu Chile, ediţia din acest an se transformă, treptat, într-un eşec uriaş.

Cine şi-a închipuit că după eşecul fără drept de apel cu Columbia (0-2), Argentina va avea o răbufnire de orgoliu cu Paraguay s-a înşelat amarnic! La Belo Horizonte, „pumele“ au fost, de fapt, nişte „mieluşei“. Paraguay a condus la pauză prin golul lui Sanchez (37). La reluare, Argentina a revenit în meci datorită unui penalty dictat de VAR şi transformat de Messi (57). Apoi însă, cerul a căzut, probabil, pe selecţionerul Lionel Scaloni (41 de ani), în momentul în care centralul întâlnirii a dictat penalty pentru Paraguay, în minutul 63. Asta deoarece, eşecul ar fi însemnat eliminarea Argentinei din competiţie!

Îngerul păzitor al „pumelor“ a fost Franco Armani. Portarul de 32 de ani al celor de la River Plata a parat penalty-ul executat de Gonzalez, iar Argentina, cu un punct după două partide, îşi leagă speranţele de o victorie la scor cu Qatar, în ultima etapă, la Porto Alegre.

„N-avem linişte. Greşim mult“

Argentina are un lot stelar deplasat în Brazilia, cu Messi, Dybala, Aguero sau Di Maria, însă în fruntea acestor vedete se află un selecţioner lipsit de experienţă, adus, iniţial, ca interimar, după eliminarea de la CM 2018. Iar discursul lui Lionel Scaloni e orice, numai dătător de speranţe nu! „Dacă Armani n-ar fi parat penalty-ul, acum eram eliminaţi. N-avem linişte şi pierdem multe mingi din cauza paselor greşite. Trebuie să admitem că suntem într-o situaţie dificilă şi, dacă vrem să ajungem în sferturi, trebuie să batem Qatar, dar să şi jucăm mai bine“, a explicat Scaloni.

Iar Messi a insistat că nici nu vrea să ia în calcul o eliminare, după faza grupelor: „Ar fi o nebunie să nu mergem mai departe. Avem nevoie de trei puncte. Suntem într-o situaţie dificilă, însă trebuie să ridicăm capul rapid şi să ne gândim că trebuie să învingem Qatarul ca să ne calificăm. Trebuie să ne îmbunătăţim jocul şi nu avem prea mult timp pentru asta“.

Copa America 2019, Brazilia

Grupa A

1. Brazilia 2 1 1 0 3-0 4

2. Peru 2 1 1 0 3-1 4

3. Venezuela 2 0 2 0 0-0 2

4. Bolivia 2 0 0 2 1-6 0

Ultima etapă (sâmbătă): Peru – Brazilia, Bolivia – Venezuela (ora 22.00)

Grupa B

1. Columbia 2 2 0 0 3-0 6

2. Paraguay 2 0 2 0 3-3 2

3. Qatar 2 0 1 1 2-3 1

4. Argentina 2 0 1 1 1-3 1

Ultima etapă (duminică): Qatar – Argentina, Columbia – Paraguay (ora 22.00)

Grupa C

1. Chile 1 1 0 0 4-0 3

2. Uruguay 1 1 0 0 4-0 3

3. Ecuador 1 0 0 1 0-4 0

4. Japonia 1 0 0 1 0-4 0

Etapa a doua: Uruguay – Japonia (în noaptea de joi spre vineri, de la ora 02.00), Ecuador – Chile (se va juca de la ora 02.00, în noaptea de vineri spre sâmbătă)

Ultima etapă: Chile – Uruguay, Ecuador – Japonia (se vor juca în noaptea de luni spre marţi, de la ora 02.00)

*Primele două clasate din fiecare grupă, plus cele mai bune două echipe de pe locul 3 vor avansa în sferturile competiţiei.