Astra a fost învinsă de RC Genk, scor 1-0, şi a ratat calificarea în optimile Ligii Europa

0

Campioana Astra Giurgiu a fost învinsă, joi, în deplasare, de echipa RC Genk, scor 1-0, în manşa secundă a 16-imilor Ligii Europa şi a ratat calificarea în optimile competiţiei. În tur, la Giurgiu, scorul a fost egal, 2-2.

Unicul gol al partidei a fost marcat de Pozuelo, în minutul 67, dintr-o lovitură liberă de pe partea stângă.

În minutul 86, Marius Şumudică a fost trimis în tribună, din cauza protestelor sale repetate.

RC Genk: Ryan - Castagne, Brabec, Colley, Uronen - Berge, Malinovskiy (Boetius '90) - Schrijvers (Buffel '76), Pozuelo (Kumordzi '89), Trossard - Samatta. Antrenor: Albert Stuivenberg

Astra Giurgiu: Lung - Stan, Săpunaru, Geraldo, Morais - Lovin (Florea '67), Boubacar, Seto (Ioniţă '82) - Teixeira, Niculae (Buş '70), Budescu. Antrenor: Marius Şumudică

Cartonaşe galbene: Brabec '73, Malinovskiy '81, Trossard '85 / Stan '10, Junior Morais '26, Geraldo '73, Seto '78, Boubacar '86, Săpunaru '90+1

Meciul a fost arbitrat de olandezul Serdar Gozubuyuk, ajutat de asistenţii Bas van Dongen şi Davie Goossens, de adiţionalii Pol van Boekel şi Dennis Higler, iar Joost van Zuilen este rezervă.

Tragerea la sorţi a optimilor de finală ale Ligii Europa este programată vineri, la Nyon.