FOTO Meci dramatic la Giurgiu! Astra a învins Petrolul în ultimele secunde şi s-a calificat în finala Cupei României

0

Meciul dintre Astra Giurgiu şi Petrolul Ploieşti, contând în manşa secundă a semifinalelor Cupei României, s-a încheiat cu 2-1. Întrucât rezultatul partidei din tur a fost o remiză albă, echipa lui Florin Marin s-a calificat în ultimul act al competiţiei.

Toate reacţiile după calificarea surpriză a Astrei Giurgiu în finala Cupei României

Petrolul Ploieşti începuse meciul cu dreptul, deschizând scorul în minutul 21, prin Toto Tamuz. Speranţele giurgiuvenilor au fost readuse de Constantin Budescu, care a egalat la debutul celei de-a doua reprize (52'), iar Paul Papp a marcat golul calificării Astrei în ultimul minut din prelungiri, dintr-o poziţie suspectă de ofsaid.

Giurgiuvenii îşi vor afla adversara din finala Cupei României joi, după meciul retur dintre Dinamo şi Steaua, prima manşă fiind câştigată de roş-albaştri cu 5-2. Partida se va juca pe Arena Naţională, începând cu ora 20.30.

Min. 94 GOL! Astra Giurgiu înscrie prin Papp şi se califică în ultimele clipe în finala Cupei României! Astra - Petrolul: 2-1.

Min. 86 Astra efectuează ultima schimbare: iese Yoda, intră Ivanovski.

Min. 85 Morar este penalizat cu un al doilea cartonaş galben pentru un fault la Enache şi părăseşte terenul.

Min. 82 Jucătorul ploieştenilor proaspăt intrat pe teren vede cartonaşul galben.

Min. 80 Albin primeşte un „galben“ şi este schimbat imediat cu Vlad Morar.

Min. 77 Gazdele fac a doua modificare: Enache intră în locul lui Yazalde.

Min. 76 Yoda şutează de la marginea careului, însă goalkeeperul ploieştenilor respinge în corner.

Min. 72 Schimbare la Petrolul: iese Tamuz, intră Camara.

Min. 67 Modificare la gazde: De Amorim în locul lui Denis Alibec.

Min. 65 Morais şutează pe centrul porţii, dar mingea este oprită de Peçanha.

Min. 61 Răzvan Lucescu efectuează o schimbare: iese Walter, intră Romario.

Min. 52 GOL! Budescu înscrie primul gol împotriva Petrolului, reuşind să egaleze. Astra - Petrolul: 1-1.

Min. 46 Petrolul dă lovitura de începere a celei de-a doua reprize.

Min. 45 Prima repriză se încheie. Astra - Petrolul: 0-1.

Min. 40 Budescu şutează pe jos, la culţul scurt, dar Peçanha prinde fără probleme.

Min. 37 În sectorul suporterilor petrolişti porneşte un conflict, iar jandarmii intervin.

Min. 35 Yazalde cade în careul oaspeţilor şi cere penalti, însă arbitrul Cristi Balaj lasă locul să continue.

Min. 25 Morais şutează la poarta petroliştilor, dar mingea trece puţin pe lângă.

Min. 22 GOL! Tamuz deschide scorul pentru „lupii galbeni“, profitând de execuţia lui Albin. Astra -  Petrolul: 0-1.

Min. 21 Papp este penalizat cu un cartonaş galben.

Min. 15 Meciul este echilibrat, nicio echipă nu are vreo ocazie notabilă.

Min. 6 Budescu şutează slab, de la marginea careului, pe lângă poarta lui Peçanha.