Baraje incendiare: Ronaldo merge al 5-lea Mondial! Salah a „îngropat“ Egiptul după un meci incredibil

0
Cristiano Ronaldo

Mondialul din Qatar (21 noiembrie - 18 decembrie) va fi ultimul mare turneu internaţional cu Cristiano Ronaldo (Portugalia) şi Lionel Messi (Argentina) pe teren. Pentru că cei doi giganţi, care au marcat istoria fotbalului, au obţinut biletele pentru această întrecere cu naţionalele lor. În schimb, o altă stea a sportului-rege a ratat calificarea, după o partidă de infarct.

Povestea frumoasă a Macedoniei de Nord, care a scos Italia în primul baraj pentru CM 2022, a durat cinci zile. Pentru că după marea lovitură dată, joi, la Palermo, marţi, la Porto, Trajkovski şi ai lui au pierdut clar, fără a putea emite pretenţii la calificare, în niciun moment.

„Dubla“ lui Bruno Fernandes (32, 65) a trimis Portugalia la a 6-a ediţie consecutivă a Mondialului, începând din 2002. Dintre aceste calificări, cinci au fost cu Cristiano Ronaldo (37 de ani) pe teren la turneul final. Starul lusitan, integralist şi în partida cu Macedonia de Nord, a jucat la CM 2006, 2010, 2014 şi 2018 şi, dacă nu va apărea ceva neprevăzut, va fi căpitanul Portugaliei şi în Qatar, în acest an.

Aşadar, Cristiano Ronaldo va intra în clubul select al fotbaliştilor care au bifat cinci prezenţe la Cupele Mondiale. Aici, îi regăsim pe:

*Antonio Carbajal (Mexic) - 1950, 1954, 1958, 1962 şi 1966

*Lothar Matthaus (Germania) - 1982, 1986, 1990, 1994 şi 1998

*Gianluigi Buffon (Italia) - 1998, 2002, 2006, 2010 şi 2014

*Rafael Marquez (Mexic) - 2002, 2006, 2010, 2014, 2018

ibrahimovic

Ibrahimovici stă acasă la 40 de ani

În celălalt baraj european al serii, la Chorzow, duelul Lewandowski (Polonia) - Ibrahimovici - foto (Suedia) a fost câştigat, clar, de atacantul polonez. Care a şi deschis drumul echipei sale spre victorie şi calificare, punctând din penalty, în minutul 49. Reuşita lui Zieliński din minutul 72 a stabilit scorul final: 2-0 Polonia.

Ibrahimovici a fost trimis pe teren din minutul 79, însă n-a putut schimba soarta partidei pentru Suedia care ratează Mondialul, după ce, în 2018, a atins sferturile turneului.

Salah

Salah, devastat

În Africa, meciul serii s-a jucat, la Diamniadio, unde Senegal şi Egipt, finalistele Cupei Africii din luna februarie, s-au intersectat şi în barajul de calificare pentru CM 2022. Şi, la fel ca în ultimul act al competiţiei continentale, Senegal a sărbătorit la final.

Marţi seară, partida de pe „Stade Me Abdoulaye Wade“ a pornit de la 1-0 pentru Egipt, învingătoare, acasă, în manşa tur de acum patru zile. Avantajul „faraonilor“ s-a risipit însă după doar patru minute, când Hamdi Fathi a marcat un autogol. De aici, până la finalul celor 120 de minute nu s-a mai marcat, aşa că totul s-a decis la loviturile de departajare. Iar aici, a fost o nebunie! Pentru că primele patru execuţii au fost ratate, inclusiv Mohammad Salah (foto) a eşuat în tentativa de a marca de la punctul cu var. Apoi, au fost cinci execuţii din care senegalezii au marcat de trei ori, în timp ce egiptenii au punctat doar o dată.

Senegal merge, aşadar, la Mondialul din 2022, obţinând a 3-a calificare la turneul final, după cele din 2002 şi 2018.

Pentru Egipt, în schimb, campioana Africii de şapte ori, ultima dată în 2010, se prelungeşte „blestemul“ Mondialuluii. Egiptenii au doar trei prezenţe la turneul final, în 1934, 1990 şi 2018.