Barca şi Liverpool dau de pământ cu Lyon şi Bayern, se califică „en fanfare” în sferturile de finală ale Ligii Campionilor

0
Messi

Miercuri seară am aflat ultimele două echipe calificate în sferturile de finală ale Ligii Campionilor. După remize fără goluri în prima manşă, Barca şi Liverpool s-au distrat cu Lyon şi Bayern şi s-au calificat fără emoţii în sferturi.

Bayern - Liverpool 1-3

Au marcat Matip 39 autogol / Mane 26 şi 84, Van Dijk 69

Liverpool a făcut un meci mare pe Allianz Arena şi a câştigat lejer o confruntare ce se anunţa mult mai echilibrată. Băieţii lui Klopp, mult mai buni pe tot parcursul meciului, au deschis scorul în minutul 26, prin Mane, care a profitat şi de o ieşire hazardată a lui Neuer. Bayern a egalat cu ajutorul autogolului lui Matip şi a intrat la vestiare cu speranţa că poate reuşi calificarea în sferturi. Atâta doar că repriza a doua nu a adus nimic nou, bavarezii au continuat să lase impresia unei echipe ruginite şi nu au reuşit să îşi mai creeze nicio şansă clară de gol. La fel ca în prima parte, Liverpool a punctat tot de două ori, doar că de această dată ambele reuşite au venit în poarta corectă, cea a lui Neuer.

Bayern: Neuer - Rafinha, Süle, Hummels, Alaba - Javi Martinez, Thiago - Gnabry, James Rodriguez, Ribery - Lewandowski Rezerve: Ulreich, Boateng, Goretzka, Davies, Jeong, Coman, Sanches

Liverpool: Alisson - Alexander-Arnold, Matip, Van Dijk, Robertson - Milner, Henderson, Wijnaldum - Salah, Firmino, Mane Rezerve: Mignolet, Lallana, Fabinho, Lovren, Origi, Shaqiri, Sturridge

Barcelona - Lyon 5-1

Au marcat Messi 17 şi 78, Coutinho 31, Pique 81, Dembele 86 / Tousart 58

Barcelona, cu Messi în zi de graţie, a pornit asediul la poarta oaspeţilor de la primul fluier al arbitrului. Devensiva francezilor a reyistat doar până în minutul 16, când Suarez a fost faultat în careu de Denayer, iar penalty-ul a fost transformat, 2 minute mai târziu, de Messi cu o scăriţă. Coutinho a făcut repede 2-0 şi Barca, văzută deja cu sacii în căruţă, a micşorat turaţia motoarelor. Lyon a redus din diferenţă în minutul 58, dar spectrul unui final de meci cu cuţitul la os i-a trezit pe catalani, care au mai punctat de trei ori în ultimul sfert de oră.

Barcelona: Ter Stegen - Roberto, Piqué, Lenglet, Alba - Rakitici, Busquets, Arthur - Messi, Coutinho, Suarez Rezerve: Cillessen, Alena, Dembele, Semedo, Malcom, Umititi, Vidal

Lyon: Lopes - Dubois, Denayer, Marcelo, Marçal, Mendy - Tousart, Fékir, N'Dombélé - M.Dembélé, Depay Rezerve: Gorgelin, Rafael, Tete, Traore, Cornet, Cheikh, Aouar

Barcelona şi Liverpool se alătură astfel celorlalte echipe calificate în sferturi - Juventus, Manchester City, Manchester United, Tottenham, FC Porto, Ajax Amsterdam. Tragerea la sorţi a meciurilor din sferturile de finală va avea loc vineri, de la ora 13:00.