Bayern, îngenunchiată de Mbappe, după un meci spectacol cu 5 goluri! Chelsea, victorie categorică cu Porto

0
mbappe

Miercuri seara s-au jucat ultimele două mecuri din manşa tur a sferturilor de finală ale Ligii Campionilor, Bayern - PSG şi Porto - Chelsea.

În meciul vedetă al acestei faze a întrecerii, la Munchen, s-au întânit echipele care au jucat finala Ligii Campionilor de anul trecut.

Gazdele au controlat aproape în totatlitate jocul, dar francezii au fost letali pe contraatac. Mbappe (foto) a deschis repede scorul (minutul 3), iar Marquinhos a făcut 2-0 (28). Bayern, fără Lewandovski şi Gnabry, a redus din diferenţă prin Choupo-Moting (37) şi a egalat după pauză prin Muller (60). În ciuda dominării totale a nemţilor, Mbappe a mai lovit o dată (68) şi a adus o victorie nemeritată pentru PSG.

Statistici Bayern - PSG 2-3 (1-2)

Ocazii de gol                 31- 6

Şuturi pe poartă            12-4

Intervenţii ale portarilor 1-10

Cornere                        15-1

Posesie                   60% - 40%

La Sevilla, în celălalt sfert de finală jucat miercuri seara, Chelsea a învins cu scorul de 2-0 FC Porto. Au marcat Mount ’32 şi Chilwell ’85.

Partidele retur vor avea loc la 13 aprilie.