Becali îşi smulge părul din cap: FCSB, meci dezolant şi la Arad! Cum arată bilanţul echipei VIDEO

0
Gigi Becali
Gigi Becali

E clar: cu Dinu Todoran pe post de „marionetă“ şi cu patronul echipei făcând totul, inclusiv schimbările din timpul meciurilor, formaţia bucureşteană se îndreaptă spre un nou sezon de coşmar.

FCSB a încheiat socotelile cu cupele europene, încă din luna iulie, iar la cum arată situaţia echipei în Liga I, câştigarea titlului, primul din 2015 încoace, ţine mai degrabă de un miracol sportiv.

Duminică seară, la Arad, trupa bucureşteană a arătat groaznic, la trei zile după ce s-a făcut de râs şi în returul cu Şahtior Karagandy (Kazahstan). Pe stadionul „Francisc von Neuman“, UTA a dominat, a avut ocaziile mai mari şi, fireşte, a şi deschis scorul prin olandezul Desley Ubbink, în minutul 20.

Debandada de la FCSB s-a văzut, încă o dată, când în minutul 34, la ordinul lui Gigi Becali, transmis telefonic, trei fotbalişti au ieşit de pe teren. Ca la hochei! Oaidă, Iulian Cristea şi Dumiter au fost scoşi de pe gazon, fiind înlocuiţi de Olaru, Creţu şi Cordea. Degeaba însă! La pauză, UTA a condus cu 1-0.

La reluare, Gigi Becali a continuat să facă prăpăd în echipa FCSB-ului, scoţându-i şi pe Ovidiu Popescu (în minutul 46) şi pe Octavian Popescu (în minutul 74). În locul primului a fost introdus Florinel Coman, în timp ce ultimul intrat pe teren a fost puştiul Ianis Stoica (18 ani). Şi din cinci schimbări, Becali a fost inspirat la una. Ultima! Pentru că Stoica a adus egalarea pentru FCSB, în minutul 90+1, profitând de eroarea portarului Iacob.

S-a terminat 1-1, iar cei de la UTA au motive serioase să fie nemulţumiţi, după ce au scăpat victoria printre degete, în faţa echipei debusolate a celor de la FCSB.

VEZI GOLUL CELOR DE LA UTA

CE A FĂCUT FCSB, ÎN ACEST SEZON

Competiţie Rezultat

Liga I Botoşani - FCSB 0-0

Conference League FCSB - Şahtior Karagandy 1-0

Liga I FCSB - CS U Craiova 4-1

Conference League Şahtior Karagandy - FCSB 2-1 (5-3 după penalty-uri)

16. Mioveni 2 0 0 2 0-3 0

*Primele şase clasate, la finalul sezonului regulat, merg în play-off, iar locurile 7-16 ajung în play-out.