Becali, transfigurat: A apărut imaginea care arată că FCSB ar fi fost „furată“ FOTO

0
Becali

În minutul 90+2 al meciului cu Academica Clinceni, de la Giurgiu, s-a petrecut o fază extrem de controversată. Care, dacă era interpretată altfel de centralul Mladinovici, ar fi putut trimite FCSB pe locul 1 în clasament.

FCSB strigă hoţii la adresa arbitrilor, pentru că în fotbalul românesc s-a împământenit următoarea idee: Cine strigă mai tare, are şi dreptate! Doar că, de această dată, după meciul sufocant cu Academica Clinceni, despre care „Adevărul“ a scris aici, FCSB-iştii par să aibă dreptate.

Vorbim despre faza din minutul 90+2, petrecută la scorul de 2-2, cu care s-a şi încheiat meciul. La ultimul atac al roş-albaştrilor, portarul Clinceniului, Ureche, a respins mingea de lângă bară, până la Oaidă, care a trimis peste transversală din 2 metri! Imediat, au protestat energic jucătorii FCSB-işti, reclamând că, la intervenţia lui Ureche, mingea depăşise linia porţii. Pe moment, lucrurile nu s-au lămurit, mai ales că arbitrul a pus capăt întâlnirii.

După meci, emisiunea GSP Live, moderată de Costin Ştucan, a oferit o captură, cu faza reclamată de FCSB, în minutul 90+2. Din care reiese că, mai degrabă, FCSB a avut un gol valabil, pentru că mingea ar fi trecut, într-adevăr, linia porţii.

Ureche

Părerile rămân însă împărţite, după cum se poate vedea mai jos:

*Dumitru Dragomir (fost preşedinte LPF): Da, eu cred că a fost gol valabil. Uitaţi-vă la mâna portarului de la Clinceni, a lui Ureche. Mâna e la jumătate de metru în spatele liniei. Dacă e vreun fotograf la meci şi a stat pe linia porţii, atunci sigur a surprins momentul. Eu spun că a fost gol valabil.

*Ion Crăciunescu (expert arbitraj Digi Sport): Nu poţi să bagi niciodată mâna în foc pentru astfel de faze. Dacă mă uit după mâna portarului... am o bănuială că ar fi trecut balonul în poartă. Arbitrii nu pot vedea niciodată! De ce nu vrei să-i ajuţi?! E scump?! Goal-line technology e o necesitate! Când ne dăm diurne în deplasări... nu mai e scump.

CITEŞTE ŞI:

Becali, criză de nervi după remiza cu Clinceniul: „Academica e echipa mea! Să-mi dea banii înapoi!“

*Criterii departajare:

1. În caz de egalitate de puncte, e avantajată echipa care a intrat cu punctaj par în faţa echipei care a beneficiat de rotunjirea de 0,5 puncte.

2. Meciurile directe din play-off / play-out.

3. Golaverajul din meciurile directe din play-off / play-out.