VIDEO Belgia a detonat „bomba“ la Mondialul din Rusia. Brazilia pleacă acasă şi titlul va fi câştigat de o echipă din Europa

0

Brazilia - Belgia a fost, cu siguranţă, unul dintre cele mai frumoase meciuri de la Campionatul Mondial din Rusia.

Brazilienii porneau ca favoriţi în acest sfert de finală, dar au avut în faţă un adversar, Belgia, care şi-a vândut scump pielea. Deşi sud-americanii au presat încă din start, tabela s-a schimbat în favoarea Belgiei.

Fernandinho a deviat nefericit în propria poartă o minge ştearsă de Kompany, după un corner. 1-0 pentru Belgia în minutul 13.  Gluma s-a îngroşat în minutul 31, când De Bruyne a încheiat cu gol, un contraatac superb al europenilor. Belgia a intrat cu avantaj la cabine.

Repriza secundă a fost la dispoziţia brazilienilor, care au atacat non-stop. În minutul 76, Renato Augusto a redus din avantaj, aruncând în aer finalul de meci. Belgia şi-a menţinut avantajul şi a furmizat una dintre surprizele Mondialului.

Belgienii şi-au egalat cea mai bună performanţă din istorie, calificarea în semifinalele Campionatului Mondial, acolo unde au mai fost în 1986.

Brazilia, deţinătoare a cinci titluri mondiale (record) pleacă acasă şi rămâne fără trofeu din 2002.

Belgia va întâlni Franţa în prima semifinală a Mondialului, care se va juca marţi.

Sâmbătă sunt programate ultimele două sferturi de finală: Anglia - Suedia şi Croaţia - Rusia.