VIDEO Belgia s-a dezlănţuit cu Panama! Penedo, portarul lui Dinamo, a rezistat doar o repriză faţa „dracilor roşii“

0
Lukaku a reuşit o dublă

Belgia şi Panama, primul meci din Grupa G, au oferit unul dintre cele mai dezechilibrate dueluri ale turneului final din Rusia.

În vreme ce Belgia este socotită una dintre echipele cu potenţial de forţa un loc măcar în semifinalele CM, Panama s-a prezentat în Rusia din postură de debutantă la o competiţie atât de mare.

Şi totuşi, echipa din America Centrală a rezistat o repriză în faţa belgienilor care au folosit toate vedetele pe care le aveau în lot. Jaime Penedo, portarul lui Dinamo, singurul reprezentant al Ligii 1 la CM 2018, s-a opus de câteva ori deschiderii scorului şi ţinut scorul alb pănă la pauză.

Belgia s-a deblocat la reluare, când Mertens a marcat, în minutul 47, un gol de kinogramă, cu un şut din voleu în colţul lung. Panamezii au avut ocazia egalării, prin Murillo, dar apoi, Romelu Lukaku a punctat de două ori, în minutele 69 şi 76, pentru un scor mai corect, 3-0, care reflectă diferenţa dintre cele două combatante.