Bine ai revenit, Simona! Halep, victorie mare la Australian Open. Românca ştie cu cine va juca în turul următor

0

Simona Halep a obţinut prima victorie în circuitul feminin după 149 de zile, trecând în trei seturi de Kaia Kanepi (71 WTA), în faţa căreia pierduse în turul I de la US Open 2018.

Sportul de performanţă e atât de dur, încât te poate epuiza fizic şi mental într-un an! În 2018, când a venit la Melbourne, Simona Halep era pe val, după şapte victorii consecutive.

Acum, ocupanta locului 1 mondial s-a prezentat la primul Grand Slam al anului, după o hernie de disc care a chinuit-o câteva luni, şi cu o singură partidă disputată, înainte de a ajunge la Melbourne. Spre norocul Simonei, nici de partea cealaltă a fileului nu s-a aflat vreo adversară redutabilă, ci Kaia Kanepi (71 WTA), fără niciun meci în circuitul feminin din luna septembrie, iar asta tot din cauza problemelor medicale.

În aceste condiţii, a ieşit un duel de uzură în care estonianca de 33 de ani, un „munte“ de om, a lovit puternic, iar Halep a încercat să-şi mişte cât mai mult adversara pe teren. La Simona, pentru care deplasarea rapidă pe teren e principala ei calitate, s-a văzut o scădere la acest capitol. Ceea ce a fost pe undeva de aşteptat, în contextul durerilor de la spate pe care le-a tot avut.

În primul set, cele două jucătoare s-au dus bară la bară, fiecare reuşind câte un break. Apoi, la 6-5 pentru Kanepi, Halep a salvat două mingi de set, a forţat intrarea în tie-break, dar aici a pierdut: 2-7.

Setul doi a fost identic cu primul până la un punct. Din nou, câte un break de fiecare parte până la 4-4. Apoi, la 5-4, Halep a valorificat a patra minge de break şi s-a impus cu 6-4.

În decisiv, Simona a început să joace mai bine şi s-a distanţat la 4-2, înainte de a învinge cu 6-2.

Pentru Simona Halep urmează un meci în turul II cu Kenin (37 WTA).

2 ore şi 12 minute a stat Simona Halep pe teren pentru a trece de Kaia Kanepi.

CITEŞTE ŞI:

CTP a comentat crizele de nervi ale lui Halep din meciul cu Kanepi: „Asta s-a întâmplat după atâtea luni“

INTERVIU Simona Halep: Darren Cahill mi-a recomandat un alt antrenor şi o să ţin cont de sfatul lui!

Halep dă peste o jucătoare în mare formă la Australian Open: Viitoarea adversară a Simonei are un sezon de vis în 2019

FOTO Halep, un car de nervi la Australian Open: „Mişcă-te odată, cap sec!“. Simona, reacţii extreme în meciul cu Kanepi

Halep, descătuşare după 149 de zile: Prima declaraţie dată de Simona pe teren şi fraza cu care i-a cucerit pe australieni

Halep, analizată de o legendă a tenisului mondial: Wilander a subliniat ce îi lipseşte Simonei în acest moment

Ce au făcut celelalte românce la Australian Open?

*Cârstea (84 WTA) – Peterson (64 WTA) 4-6, 1-6

*Niculescu (99 WTA) – Anisimova (87 WTA) 6-7, 4-6

*Begu (70 WTA) – Petkovici (63 WTA) 6-7, 4-3, abandon Petkovici

*Buzărnescu (26 WTA) – V. Williams (36 WTA) 7-6, 6-7, 2-6

*A. Bogdan (82 WTA) – Swiatek (177 WTA) 3-6, 6-3, 4-6