CALCULE Cum poate Simona Halep să fie pe locul 1 WTA peste doar opt zile!

0
Simona Halep la Toronto FOTO EPA

Simona Halep a fost eliminată în semifinale la Toronto, însă a performat mai bine decât Karolina Plsikova şi a mai redus din ecart. Turneul viitor, cel de la Cincinnati, poate aduce rocada în clasamentul WTA.

Simona Halep se află încă o dată în preajma fotoliului de lider WTA. Chiar dacă a pierdut în semifinale la Toronto, rezultatul ei a fost oricum mai bun decât cel înregistrat de Karolina Pliskova, eliminată în sferturile de finală, în vreme ce Kerber a ieşit încă din optimi.

Mâine, 14 august, când se va actualiza clasamentul WTA, Simona Halep va fi la 790 de puncte în urma Karolinei Pliskova.

Urmează însă turneul de la Cincinnati, unde Pliskova are de apărat 900 de puncte, iar Simona Halep doar 350, ceea ce înseamnă că dintr-un foc distanţa va scădea cu 550 de puncte şi se va reduce la doar 240.

Dacă, de exemplu, Simona se va impune la Cincinnati, indiferent ce va face Pliskova, românca va ocupa de luni, 21 august, locul unu WTA. Mai există desigur şi alte scenarii care o pot face pe Halep lider mondial, însă totul depinde de traseul celor două sportive la turneul de categorie Premier 5 care începe mâine. Ambele tenismene vor intra în competiţia americană direct în turul al doilea, unde vor întâlni o jucătoare venită din calificări.

Şi dacă nu va fi la Cincinnati, Simona mai are o şansă mare la US Open, unde Pliskova şi Kerber au din nou mult mai multe puncte de apărat în comparaţie cu românca.