Campioana en-titre Australian Open, eliminată de o sportivă din afara Top50: Cori Gauff, victorii pe linie, la doar 15 ani

0
Cori Gauff FOTO Arhivă personală/Facebook

Câştigătoarea trofeului, din anul 2019, Naomi Osaka a părăsit competiţia de la Australian Open, vineri, după o înfrângere categorică, suferită în faţa lui Cori Gauff.

Surprizele continuă, vineri, la Australian Open: cel mai recent, Naomi Osaka a părăsit turneul la care era campioană, fiind învinsă de mai tânăra Cori Gauff (50 WTA).

Adolescenta aflată în plină ascensiune, la cei doar 15 ani ai săi, a avut nevoie de o oră şi opt minute pentru a se califica în optimile de finală de la Australian Open, învingând-o pe Naomi Osaka (9 WTA) în două seturi, scor 6-3, 6-4.

Pentru un loc în sferturile de finală, Cori Gauff se va duela cu sportiva care va câştiga duelul dintre Shuai Zhang (31 WTA) şi Sofia Kenin (14 WTA). Anterior, Cori Gauff a trecut, în ordine, de Venus Williams (67 WTA) şi Sorana Cîrstea (70 WTA).