Cât ghinion şi naivitate! România Under 19 a pierdut calificarea la Campionatul European după ce a luat gol în minutul 90+2. Gest stupid al lui Moruţan

0
Under 19 FOTO FRF.ro

Naţionala României Under 19 a pierdut cu 2-1 meciul cu Ucraina de la Ploieşti şi a ratat calificarea la Campionatul European.

Învingătoare în faţa Serbiei şi a Suediei, România Under 19 mai avea nevoie de un punct în meciul cu Ucraina de la Ploieşti pentru a se califica la EURO. Din păcate, tricolorii au luat două goluri pe reşeli ari de apărare în minutele 84 şi 92 şi au ratat calificarea. Este al doilea meci pe care ucrainenii îl câştigă în prelungiri după cel cu Serbia.

Tricolorii au deschis scorul în minutul 77 prin Moruţan, care după ce a înscris a făcut un gest stupid, şi-a dat tricoul jos şi a primit al doilea cartonaş galben şi implicit pe cel roşu. Ucrainenii au marcat golurile victoriei în minutele 84 şi 90+2. La prima reuşită, cea a lui Sofranov, a fost vorba de o ieşire hazardată a lui Vlad. La al doilea gol, tricolorii făcut o greşeală mare în apărare, lăsându-l nemarcat pe Bondar.

În prelungiri, în minutul 90+5, Neciu a văzut şi el al doilea cartonaş galben, fiind eliminat.