CFR Cluj - CS U Craiova 1-0: Dan Petrescu, victorie cu strigăte. Ce l-a scos din sărite VIDEO

0
Dan Petrescu

După două înfrângeri, în primele sale două partide de la revenirea în Gruia, tehnicianul de 53 de ani a primit o gură de oxigen, câştigând derby-ul etapei cu numărul 9.

După două înfrângeri cu FC Botoşani (0-1) şi Jablonec (0-1), Dan Petrescu a obţinut şi un succes cu scorul său preferat: 1-0. Iar asta la capătul unui meci în care CFR a avut şi motive de a acuza arbitrajul lui Marcel Bîrsan.

Singurul gol al meciului a fost marcat de Andrei Burcă (20). Şi aici, faza golului a fost, cu siguranţă, pe placul lui Petrescu. Pentru că a venit după o fază fixă, „specialitatea casei“ la formaţiile pe care le pregăteşte „Super Dan“. După o centrare a lui Petrilă de pe stânga, Burcă a câştigat fizic duelul cu Screciu şi a trimis în poartă, învingându-l pe Pigliacelli. De aici până la finalul reprizei, marile ocazii le-a avut Craiova, în două rânduri, prin Andrei Ivan.

După pauză, spectacolul a mai dispărut, iar singura fază cu adevărat notabilă a fost cea în care Pigliacelli s-a opus, eroic, la lovitura de cap expediată de Cristi Manea (72). Doar că, după cum au arătat reluările, Bîrsan ar fi trebuit să dicteze penalty pentru CFR, deoarece, înainte de a lovi mingea cu capul, fundaşul CFR-ului a fost faultat în careu de Nicuşor Bancu.

N-a mai contat însă pentru că CFR s-a impus cu 1-0, obţinând prima victorie în al treilea mandat al lui Dan Petrescu în Gruia.

De partea cealaltă, Laurenţiu Reghecamp a ajuns la trei victorii, două remize şi trei înfrângeri în opt partide, de când a preluat CS U Craiova.

16. Clinceni 9 0 2 7 6-19 2

*Primele şase clasate, la finalul sezonului regulat, merg în play-off, iar locurile 7-16 ajung în play-out.