CFR Cluj, victorie chinuită la Sepsi! Cum arată clasamentul din playout

0
deac

CFR Cluj a învins, miercuri seară, în deplasare, pe Sepsi Sfântu Gheorghe, scor 1-0, într-un meci din etapa a 2-a a play-off-ului Ligii I, şi a trecut pe primul loc al clasamentului.

Singurul gol al meciului a fost reuşit de Deac, în minutul 45, dintr-o lovitură de la 11 metri acordată pentru un henţ în careu al lui Dimitrov.

Repriza secundă a fost controlată de echipa gazdă, care a irosit mai multe oportunităţi de a egala. Ardelenii au fost dominaţi copios în ultimele minute, dar au reuşit să închidă culoarele către poarta lui Bălgrădean, jucător intrat, la pauză, în locul accidentatului Arlauskis.

Sepsi: Niczuly – R. Dimitrov, Ninaj, Mitrea, Ştefănescu – N. Păun (Gonzalez ’46), Vaşvari, Fl. Ştefan (Aganovic ’66) – I. Fulop (Achahbar ’46), Safranko (Rapp ’73), Nouvier. Antrenor: Leo Grozavu

CFR Cluj: Arlauskis  (Bălgrădean ’46) – Manea, Ben Youseff, Burcă, Camora – Joca (Chipciu ‘6), Hoban, A. Păun (Sigurjonsson ’80) – C. Deac (Soares ’80), Debeljuh (Rondon ’66), Costache. Antrenor: Edward Iordănescu

Cartonaşe galbene: N. Păun ’43, Ştefănescu ’53, Mitrea ‘90+3 / Ben Youssef ’24, Hoban ’55, Chipciu ’73, Sigurjonsson ‘89

*Criterii departajare:

1. În caz de egalitate de puncte, e avantajată echipa care a intrat cu punctaj par în faţa echipei care a beneficiat de rotunjirea de 0,5 puncte.

2. Meciurile directe din play-off / play-out.

3. Golaverajul din meciurile directe din play-off / play-out.