Chelsea este noua Campioană Mondială a Cluburilor

0
Chelsea
Chelsea

Chelsea a câştigat în premieră Cupa Mondială Cluburilor. Formaţia londoneză a avut un meci dificil în faţa brazilienilor de la Palmeiras, pe stadionul Mohammes bin Zayed, din Adu Dhabi.

Chelsea a reuşit să câştige primul trofeu din noul an după ce s-a impus în finala Cupei Mondiale a Cluburilor împotriva celor de la Palmeiras, scor 2-1.

Lukaku a deschis scorul în minutul 55, dar avantajul londonezilor a durat doar câteva minute. Veiga a restabilit egalitatea din penalti, în minutul 64. În prelungirile meciului Hevertz a devenit eroul celor de la Chelsea după ce a transformat un penalti în  minutul 117 şi a închis tabela la scorul de 2-1.

În semifinala mică, pentru locul 3, s-au duelat Al Ahly, din Egipt, şi Al Hilal, din Arabia Saudită. Al Ahly s-a impus cu scorul de 4-0 şi a câştigat medalia de bronz, după reuşitele lui  Ibrahim 9', 17', Radwan 41' şi  El Soleya '64.