Cine este Elena Rybakina, adversara Simonei Halep din semifinalele de la Wimbledon

0
Foto Instagram

Elena Rybakina este sportiva care îi va fi adversară Simonei Halep la Wimbledon, după ce românca s-a calificat în semifinale. Meciul dintre sportive va avea loc joi, după ora 17:00.

Rybakina s-a născut în Moscova, dar din 2018 ea reprezintă Kazahstan. Ea şi-a schimbat naţionalitatea pentru a primi mai multe fonduri din partea Federaţiei.

Sportiva are până acum două titluri câştigate în carieră, Hobart (2020) şi Bucureşti (2019), 223 de victorii la simplu şi 108 eşecuri şi s-a clasat pe locul 12 mondial la bornă pe 17 ianuarie 2022.

În plus, Elena a câştigat 3,5 milioane de dolari din tenis, scrie GSP.

Simona Halep şi Elena Rybakina s-au mai întâlnit şi în 2019m(când românca s-a retras la Wuhan), în 2020 (când a învins-o în Dubai) şi 2021 (US Open).

Simona Halep, locul 18 mondial şi cap de serie 16, s-a calificat în semifinalele turneului de grand slam de la Wimbledon. Halep a învins-o în sferturi pe americanca Amanda Anisimova, locul 25 mondial şi cap de serie 20, scor 6-2, 6-4. Meciul a durat o oră şi trei minute. Românca s-a impus după ce a făcut break de două ori în primul set şi de două ori în al doilea. În plus, ea a reuşit trei aşi.