Cîrstea, în cădere liberă: Sorana a pierdut, din nou, după primul meci şi îşi continuă forma dezolantă

0
Sorana Cîrstea

În timpul sezonului de zgură, „Sori“ a fost pe val: a luat titlul la Istanbul, a jucat finala la Strasbourg şi a atins optimile la French Open. Din păcate, de la mijlocul lunii iunie, ea început să traverseze o criză prelungită.

Pentru că de atunci, Cîrstea (37 WTA) are u bilanţ negativ: 9 victorii, 10 înfrângeri. Şi a fost învinsă după primul meci, la Berlin, Bad Homburg, Cincinnati, Chicago şi acum, la Ostrava.

În duelul cu Anett Kontaveit (30 WTA), românca de 31 de ani a cedat cu 4-6, 4-6, după un meci de o oră şi 31 de minute.

În primul set, echilibrul s-a rupt la 4-4, când Kontaveit a luat două game-uri la rând pentru a trece în frunte. În actul secund, sportiva din Estonia s-a impus, după ce a condus cu 5-2. Chiar dacă Sorana s-a apropiat la un game (5-4), Kontaveit a câştigat setul pe serviciul propriu, după ce a salvat trei mingi de 5-5!

După acest rezultat, Cîrstea va pierde un loc în clasamentul mondial, urmând să ajungă pe 38 WTA.

23 de victorii şi 17 înfrângeri are Sorana Cîrstea în 2021.