CM 2014. Iran vs. Nigeria: 0-0, într-unul dintre cele mai anoste meciuri

0
CM 2014. Iran vs. Nigeria: 0-0, într-unul dintre cele mai anoste meciuri FOTO Reuters

Echipa Iranului şi selecţionata Nigeriei au remizat luni seară, cu scorul 0-0, în cadrul grupei F a Campionatului Mondial de Fotbal, acesta fiind prima partidă în care nicio echipă nu reuşeste să marcheze.

Citeşte toate ştirile de pe adevarul.ro despre CM 2014

Cu o defensivă foarte bună, Iranul a reuşit să aibă posesia balonului circa 36% din meci, potrivit datelor FIFA. De cealaltă parte, Nigeria a încercat să marcheze în poarta iranienilor pe tot parcursul celor 90 de minute, având o posesie a mingii de 64%.

În cadrul meciului, Teymourian, din partea Iranului, a primit un cartonaş galben, în minutul '75.

„Meciul a fost foarte greu. Este dificil să-i opreşti pe Mikel, Moses, Odemwingie, dar ne-am apărat bine. Am jucat un meci realist şi ne-am dorit să marcăm. Este un rezultat just, nimeni nu merita să câştige”, a declarat după partidă selecţionerul Iranului, Carlos Queiroz.

În celălalt meci al grupei F, selecţionata Argentinei a învins Bosnia şi Herţegovina, cu scorul 2-1.

Câştigă o tabletă şi multe alte premii participând la un concurs cu întrebări despre Campionatul Mondial

Echipele de start:

Iran: Haghighi - Montazeri, Hosseini, Sadeqi, Pouladi - Heydari (Shojaei '90), Nekounam, Teymourian, Hajsafi - Dejagah (Jahanbakhsh '78), Ghoochannejhad. Selecţioner: Carlos Quieroz

Nigeria: Enyeama - Ambrose, Oshaniwa, Oboabona (Yobo '29), Omeruo - Mikel, Onazi - Musa, Azeez (Odemwingie '70), Moses (Ameobi '51) - Emenike. Selecţioner: Stephen Keshi

Următorul meci al Campionatului Mondial se va disputa între Ghana - SUA, la ora 01.00 (ora României).